Adana Usulü içli Köfte Tarifi Haşlama Yöntemiyle

Adana Usulü içli Köfte Tarifi. Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere köfte tariflerinden Adana Usulü içli Köfte Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Şüle Hanım’a teşekkür ederiz.

Adana Usulü içli Köfte Malzemeleri
İç harcı için;
Yarım kilo kıyma ,
4 adet buyuk boy kırmızı soğan
Karabiber
Kırmızı biber
Tuz
İki kaşık salça
Hamuru için
2.5 bardak ince bulgur
Yaklaşık 1 2 bardak un
250 gram dövülmuş et
Tuz
Karabiber
Kimyon
Kırmızı biber
Yarım kaşık salça
1 adet yumurta
Haşlanamsı için
Bol su
Limon veya limon tuzu
Adana Usulü içli Köfte Tarifi
Kıymamızı ocağa alıyoruz ve kavuruyoruz. Yağı az ise yağ ekleyebiliriz. İçerisine ince ince kıydığımız soğanları da ekliyoruz ve soğanlar da yarı kavrulana kadar kavuruyoruz. İki kaşık salçayı da ekliyoruz ve soğanlar pembeleşene kadar bekliyoruz. İç harcın içerisine karabiber kırmızı biber ve tuz ekliyoruz. ve iç harcımızın yağları donana kadar bekliyoruz. Adana da simit dediğimiz ince bulgurumuzu azıcık su ile ıslatıyoruz. İçerisine tuz karabiber kimyon kırmızı biber salça koyuyoruz. Salça miktarı çok fazla olmamalı yoksa tadı bozuk olur. İçerisine bir adet yumurtada ekleyebiliriz dağılmasını önlemek için. Daha önce dövüp hazırladığımız bir avuç yaklaşık 250 gram sinirsiz eti harcımızın içerisine ekliyoruz ve yoğurmaya başlıyoruz. İyece kıvama gelen bulgurun içerisine unu ekliyoruz ve su ile birleştiriyoruz. Hamurumuzdan küçük bir parça alıp suyun içine atıyoruz dağılma plmadığında hamurumuz olmuş demektir.

adana-usulü-içli-köfte-tarifi

Hamurumuzdan küçük parçalar alarak içerisin inceltiyoruz. iyice incelttiğimiz hamurun içerisine donmuş harçtan ekliyoruz ve kapatıyoruz. Islattığımız tepsiye diziyoruz ve dolapta pişme süresine kadar bekletiyoruz. Tencere içerisinde kaynattığımız suyun içerisine bol miktarda limon tuzu veya limon ekliyoruz bu işlem köftemizin dağılma riskini en aza indirecektir. Kaynayan suyun içerisine köftelerimizi dikkatlice ekliyoruz. köfteler suyun içinde yüzmeye başlayınca tabaklara alıp afiyetle yiyoruz. Adana Usulü içli Köfte Tarifi Hazır Afiyet olsun.

Benzer Tarifler
adana usulü içli köfte.adana usulü içli köfte nasıl yapılır.adana usulü içli köfte tarifi.köfte tarifleri.resimli adana usulü içli köfte tarifi.yemek tarifleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir