Afyon Bükmesi Tarifi Dehşet Lezzetli

Afyon Bükmesi Tarifi.Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere hamur işlerinden Afyon Bükmesi Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Nur Hanım’a teşekkür ederiz.

Malzemeler
Hamuru için;
6 su bardağı un
2 bardak kadar su
1 çay kaşığı tuz
İç harcı için;
Yeşil mercimek
Patatesli
Beyaz Peynirli
Hamuru yağlamak için;
3-4 yemek kaşığı ezilmiş haşhaş
1-2 yemek kaşığı tahin
1 bardak kadar sıvı yağ

Afyon Bükmesi Tarifi
Un hamur kabına konur, tuz ekilir ve yavaş yavaş su katılarak yumuşak bir hamur yoğrulur. 1 saat kadar buzdolabında dinlenmeye bırakılır. Sonra hamur iki eşit parçaya bölünür. Birisi merdaneyle açılır, üzerine yağlı haşhaş karışımından 2-3 kaşık kadar sürülür. Kenarları ortaya kapatılıp açılır. Sonra elle kenarlarından sündüre sündüre açarak büyütmeye çalışılır. Önce uzun kenarı kapatılıp haşhaşlı harç sürülür, sonra diğer tarafı da katlanıp harç sürülür, yanları da katlanarak kare bir hamur haline getirilir. Hazırlanmış olan bu hamuru kenara dinlenmeye bırakıp diğer hamuru da aynı şekilde hazırlarız.


İlk hazırlanmış hamur ele alınır ve merdaneyle kare şeklinde açılır, sonra bunu büyük karelere kesip ortasına yukarıdaki istenilen içlerden biri konulur, önce bir tarafı sonra diğer tarafı kapatıp yanları da elle hafifce bastırılır. Yağlanmış tepsiye ters çevirerek konur. Hepsi bu şekilde hazırlandıktan sonra üzerine önce hafif sulandırılmış yoğurt daha sonra sıvı yağ sürülür. Üzerine de susam, çörek otu veya haşhaş taneleri serpilip 200 dercede ısıtılmış fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Afyon bükmesi hazır. Afiyet olsun.

afyon bükmesiafyon bükmesi nasıl yapılırafyon bükmesi tarifihamur işleriresimli afyon bükmesi tarifiyemek tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir