Afyon Usulü Tepside Kızarmış Enfes Mantı Nasıl Yapılır?

Afyon Usulü Tepside Kızarmış Enfes Mantı. Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere yemek tariflerinden Afyon Usulü Tepside Kızarmış Enfes Mantı Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Nur Hanım’a teşekkür deriz.

Afyon Usulü Tepside Kızarmış Enfes Mantı Malzemeleri
5 su bardağı un
1 su bardağı su
2 adet yumurta
1 çay kaşığı tuz
Mantının içine koymak için
250 gram kıyma
1 adet rende soğan
Bir tutam maydanoz
1 tatlı kaşığı karabiber
Tepside kızartmak için zeytinyağı
Üzeri için sarmısaklı yoğurt ve eritilmiş tereyağı
Nane,sumak, pul biber
Afyon Usulü Tepside Kızarmış Enfes Mantı Tarifi
Unun ortası açılır yumurtalar kırılır, kenarlarına da tuz dökülür. Sonra yavaş yavaş su eklenerek sert bir hamur yapılır, suyun ölçüsü azaltıp artırılabilir. Sonra bu hamur üzeri iyice örtülerek en 1 saat buzdolabında dinlenmeye bırakılır. Dinlenen hamurdan açabileceğimiz kadar parça alınıp, oklavayla açılır ve karelere kesilir, ortasına kıymalı iç konur ve iki köşesinden kapatılır. Yağlanmış tepsiye resimdeki gibi dizilir.

afyon-usulü-tepside-kızarmış-enfes-mantı-tarifi

Hepsi bittikten sonra tepsi ocağın üzerinde yavaş yavaş çevrilerek kızartılır. Her tarafı kızardıktan sonra üzerine sıcak su dökülüp pişirilir, arzu edilirse bunu salçalı su da yapabiliriz. Arzu edilirse de üzerine salça sos ve sarmısaklı yoğurtla servis yapılır. Bu şekilde kızardığı için mideyi de rahatsız etmiyor. Afyon usulü tepside kızarmış enfes mantı hazır. Afiyet olsun.

afyon usulü tepside kızarmış enfes mantıafyon usulü tepside kızarmış enfes mantı nasıl yapılırafyon usulü tepside kızarmış enfes mantı tarifiresimli afyon usulü tepside kızarmış enfes mantı tarifiyemek tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir