Ayran Tarifi Ayranın da Tarifi Mi Olur Kardeşim Demeyin

Ayran tarifi de neyin nesi demeyin. Ayranı hepimiz yaparız aslında ve genelde göz kararı deneriz. Ayran tarifini yazarken birkaç püf nokta, sunum farklılığından bahsedeceğim. Köpüklü ayran nasıl yapılır onu yazmaya çalışacağım.

Tüm bunların haricinde de ilk kez yapacaklar için ayran nasıl yapılır anlatacağım. Deneyimli takipçilerimiz kendi ayran tariflerini de yazarsa hoş bir paylaşım olur.

Ayran Malzemeleri
2 su bardağı yoğurt
2 su bardağı su
1 çay bardağı süt
İsteğe göre;
Soda
Kuru nane
ayran

Ayran Tarifi
Ayran yapmaya başlarken öncelikle yoğurdunuzu bir kaba alın ve çatalla iyice ezin. Eğer mikser kullanacaksanız yoğurdu direk miksere alın ve karıştırın. Biz bu işlemi kavanozda yaptık. Ardından sütü yavaşça ekleyerek çatalla (mikserde) karıştırmaya ve sütü yoğurda yedirmeye devam edin. Bu aşamadan sonra su ekleme işlemine geldik. 2 su bardağı suyu ekleyin ve karıştırın. Yoğun kıvamlı ayran yapmak isterseniz suyu azar azar koyarak istediğiniz kıvama gelene kadar çırpın ya da mikserde karıştırın. Ayran istediğiniz kıvama geldiğinde damak zevkinize göre tuz ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Kavanozda ya da kapta karıştıracaksanız tel çırpıcı ile iyice çırpmalısınız. Ayran hava aldıkça, daha doğrusu çırparken içine hava aldıkça köpürecektir. Üzerine kuru nane ekleyerek servis yapmayı denemediyseniz bir kere de öyle deneyin. Afiyet olsun.

Notlar : Ayranı su yerine soda ile yaparak da deneyebilirsiniz. Tadı damak zevkinize göre hoşunuza gidebilir ya da gitmeyebilir. Bunu denemeden bilemezsiniz. Eğer marketten aldığınız ayran tadına ulaşmak istiyorsanız taze yoğurt kullanmalısınız. Köy ayranına ulaşmak içinse birkaç günlük yoğurt kullanmalı, ayran dediğin ekşi olur diyorsanız evinizdeki biraz ekşimiş yoğurdu kullanmalısınız. Umarız farklı bilgiler verip yardımcı olmuşuzdur. Basit tarif olarak görüp bize kızmadınız değil mi? (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir