Ayva Reçeli Tarifi Oktay Ustadan İki Tarif

Ayva Reçeli

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere reçel tariflerinden Ayva Reçeli Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Kezban Hanım’a teşekkür ederiz. Ayva reçeli yapmanın tam vaktindeyiz. Bugünlerde ayvalar hasat ediliyor ve pazarlarda baya ucuza ayva almak mümkün. En baştan belirteyim ayvaları kesinlikle iyi yıkayın. Ve ayva çekirdeklerini reçelinizin içerisine atarsanız ayva çekirdeğinin jölemsi yapısından yararlanıp reçelinizin daha kıvamlı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Öncelikle size çok basit olan annemin kendi tarifini yazacağım. Ayvaları iyice temizleyin. . Çekirdek kısımlarını çıkarın. Ayvaları soymadan rendeliyoruz. Rendenin büyük kısmını kullanın. Daha sonra çok az su koyarak ( 2 kilo ayva için 1-2su bardağı su) kısık ateşte biraz kaynatalım ki ayvalar kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 6 dakika kaynasa yeterlidir. Daha sonra şekeri ilave edelim. (2 kilo ayva için eğer fazla şekerli istiyorsanız 4 su bardağı, az şekerli olsun isityorsanız 2 su bardaği şeker ekleyip çekirdekleri de ilave edip yine kısık ateşte 20 dakika pişiriyoruz. Reçeliniz hazır afiyetle yiyin. Aşağıda size diğer kullanıcılarımızın tariflerini de sunduk onlardan da faydalanabilirsiniz.

Ayva Reçeli Malzemeleri

  • 5 orta boy ayva
  • 5 su bardağı su
  • 4 su bardağı toz şeker
  • Yarım limon suyu
  • Ayvanın çekirdekleri
Ayva Reçeli Tarifi

Ayvaları yıkayalım kabuklarını soyalım istediğimiz şekilde doğrayalım ayvanın çıkan çekirdeklerini bir parça tülbentin içine alıp tülbenti bağlayalım. Doğradığımız ayvaları tencereye alalım. Üzerine ayva çekirdeklerini ve suyunu da ekleyip 5 dakika kadar haşlayalım.

ayva-reçeli-tarifi

Ayvalar yumuşayınca şekerini ilave edelim. Reçeli 20 dakika kadar kısık ateşte pişirelim. Sonra limon suyunu ekleyip 5 dakika kadar daha kaynatalım. Ayva reçeli hazır. Afiyet olsun

Ayva Reçeli Tarifi

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere reçel tariflerinden Ayva Reçeli Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Yağmur Hanım’a teşekkür ederiz.

Ayva Reçeli Malzemeleri

  • 1 kilo ayva (5 adet)
  • 1 litre su
  • 4 su bardağı toz şeker
  • Yarım limon suyu

 

Ayva Reçeli Tarifi

Ayvaların kabuklarını soyalım çekirdek yuvalarını çıkarıp temizleyelim çekirdekleri atmıyoruz ayrı bir tabakta biriktirelim, minik minik doğrayalım. Ayva çekirdeklerini minik bir tülbent parçasına veya mutfağınızda varsa filenin içine koyarak tencereye ayvalarla birlikte atın çekirdekler dağılmaması için reçel piştikten sonra içinden almamız gerekiyor.Ayvaları ve çekirdekleri 1 litre suda 10 dakika haşlayalım. Şekeri ekleyip kıvam bulana kadar kaynatın. ara ara bir tabağa 1 kaşık alıp kontrol edin kıvam aldıktan sonra limon suyunu sıkıp karıştırın. Kavanozlara koyup kapatın. Ayva Reçeli Tarifi Hazır. Afiyet olsun.

Ayva Reçeli nasıl yapılır? Ayva Reçeli yapmanın püf noktaları nelerdir? Ayva Reçeli tarifi. Ayva Reçeli yapalım.Ayva Reçeli resimleri.Ayva Reçeli tarifleri.ayva reçeli nasıl yapılır.ayva reçeli tarifi.ayva reçeli yapımı.ayva reçelinin yapılışı.ayva reçeli nasıl yapılır püf noktaları nelerdir.
ayva reçeli nasıl olur.ayva reçeli nasıl yapılıyor.ayva reçeli nasıl yapılır nefis yemek tarifleri.
ayva reçeli nasıl oluyor.ayva reçeli rendelenmiş.ayva reçeli yapılışı.ayva reçeli nasıl.ayva reçeli.ayva reçeli ayva tatlısı.ayva reçeli ayva reçeli nasıl yapılır.ayva reçeli anne işleri.ayva reçeli akşamdan şekere yatırılır mı.ayva reçeli arda türkmen.ayva reçeli al.

Arama Terimleri : ayva reçeli nasıl yapılır. Ayva reçeli nasıl. Ayva reçeli oktay usta. oktay ustadan ayva reçeli nasıl yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir