Balıkesir Tiriti Tarifi

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere yöresel yemekler tariflerinden Balıkesir tiriti tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Yağmur Hanım’a teşekkür ederiz.

Balıkesir Tiriti Malzemeleri
3-4 adet küp küp doğranmış tirit ekmeği
Kemikli et
Domates rendesi (Sos olanlardan kışlık kavanozlarda hazırlananlardan)
Maydanoz
Karabiber
Tuz
Balıkesir Tiriti Tarifi
Balıkesir yöresel düğün yemeğidir özellikle sünnet düğünlerinde yapılır. Altındaki ekmekler Balıkesir’e özel tirit ekmeğidir fırınlara yaptırılır. Bazı fırınlarda yapılmış kurutulmuşu da satılmaktadır. Kemikli etler düdüklü tencerede haşlanır. Tirit ekmekleri küp küp doğranır. Haşlanan kemikli etlerden etler ayrılır. Domates rendesi tavada kavrulur tuz eklenir kavrulan domates sosunun içine etler atılır biraz kavrulur.

balıkesir-tiriti-tarifi
balıkesir-tiriti-tarifi

Et suyunu ocağın üzerine koyup altını açın ekmekleri içine atın çok az tutup servis tabağına kevgir yardımıyla alın, üzerine domates soslu etlerden 1-2 kepçe dökün ince kıyılmış maydanoz dökün üzerine biraz karabiber ve servise hazır. Tam olarak ölçü ermedim ekmeklerin durumuna göre sos ve etleri hazırlayabilirsiniz sos 2 su bardağı olabilir bu ev usulüdür tirit yöresel bir düğün yemeğidir. Balıkesir tiriti hazır. Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir