Balın Öksürüğe Faydası Var mı?

Bir araştırmaya göre çocuklarımıza yatmadan önce 1 çay kaşığı bal vermemiz hem çocuğumuzun öksürük konusundaki şikayetlerini azaltıyor hem de rahat bir uyku uyumalarını yardımcı oluyor.

Tabi bal konusunda dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar 1 yaşından küçük çocuklara bal önermiyorlar ama 2-5 yaş arasındaki boğaz enfeksiyonu ve öksürüğe sahip çocuklarımıza 1 çay kaşığı balı öneriyorlar. Bu durumda balın çocuklarımızı rahatlatacağı söyleniyor.

Bu araştırma Pediatrics Journal dergisinde yayınlanmış olup, araştırmada balın öksürük şurupları yerine iyi bir alternatif olabileceği belirtilmiş. Araştırma 300 boğaz enfeksiyonu yaşayan çocuk üzerinde yapılmış. Çocukların 200 tanesine bir kaşık okaliptus balı ve birkaç farklı çeşit bal yedirilmiş. Bazılarında ise sadece plasebo kullanılmış.

bal
bal fotoğrafı

Ve bunun üzerine ailelerden baldan önce ve sonrası karşılaştırılması istenmiş. Çocuklarının uyku durumunu değerlendiren aileler hangi tür olursa olsun bal yedikten sonra çocuklarının uykusuna on üzerinden 9-10 puan verdi.

balın faydalarıbalın faydasıbalın öksürüğe faydasıçocuklarda öksürüköksürüköksürük doğal çözümöksürük için pratik çözümleröksürük nasıl geçeröksürük tedavisi bal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir