BESİNLER PİŞİRİLİRKEN DEĞERLERİNİ KAYBETMEMELERİ İCİN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

ı -· Pişirilmeleri uzun süren ve pişirme işlemi sırasında hava ile teması çok olan yemekler besin değerlerinden kaybederler. Bu yüzden yemek pişirirken tencerenin kapağını açık unutmamak gerekir.
2 – Haşlanan sebzelerin ilk sularının besin değerleri çok yüksektir. Bu yüzden haşlama sularını çorbalarda ,et yemeklerinde ve soslarda kullanmak yararlıdır.
3 – Yemekler, mümkün olduğu kadar az sayıda ısıtılmalıdır.
4 – Patates. havuç gibi yiyecekleri haşladıktan sonra ayıklamalıdır. Böylelikle içlerindeki vitamin ve minerallerin suya geçmesi önlenmiş olur.
5 – Haşlama yemeklerde mümkün olduğu kadar az su kullanmalıdır. Böylece vitamin kaybı önlenmiş olur. Düdüklü tencereler bunun için çok elverişlidir.
6 – Kızartmaları bol yağda yapmak gerekir. Bu surette, besinin hava ile teması önlenmiş ve vitaminlerinin içinde kalması sağlanmış olur.
7 – Sebzeleri doğrarken parçaların iri olmasına dikkat etmelidir. Böyle yapılmazsa, sebzelerin öz suları ziyan olur. Soğan. yeşil salata ve sebzelerin C vitaminleri hava karşısında çok çabuk bozulur. Bu nedenle, sofraya getirilecek salatalar yemekten en geç yarım saat önce hazırlanmalıdır.

8 – Sebze ayıklarken çoklukla en yararlı kesimleri doğranıp atılır. örneğin patatesin en yararlı kısmı, kabuğuna yakın olan kısımlarıdır. Bu bakımdan derin soyulan patatesler besin değerinden çok kaybederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir