ÇOK ÖNEMLİ MUTFAK BİLGİLERİ

* Mutfağa girmeden, pişirdiğiniz yemeklere saç düşmesini önlemek için, başınıza bir şey sarmalı ya da giymelisiniz.
* Mutfak eşyaları ayrı ayrı ve hepsi belirli yerlerinde tutulur. Tencereler, tabaklar, çatallar. bıçaklar. kaşıklar, tuz ve biber kutu ya da kavanozları ve öbür eşya her zaman belirli yerlerinde durur.
* Yemeğin tadına bakmak için kullanılan kaşık, aynı yemeğin içine de olsa ikinci bir kez sokulmaz. Yemeğin her hangi bir durumuna bakarken üflemek doğru değildir. Tükürük sıçrayabilir. Tencere açılırken, kapağı tersine çevrilerek kaldırılır.
* Soğan, bakır ya da porselen kapta kavrulmaz. Tavada kavrulur. Bakır tencerede yapılırsa tencerenin kolayları dökülür, porselenin sırları çatlayabilir.
* Zeytinyağlı yemeğe sokulan kaşık, sadeyağlı yemeğe sokulmaz.
* Sarımsak başka havanda dövülür, öteki şeyler başka havanda. Onun için her evde en az iki havan bulunmalıdır.
* Bunun gibi her evde tava da iki tane olur. Balık için kullanılan tava ve maşa gibi alet başka hiç bir yiyeceğe kullanılmaz. Kokuları çıkmaz. Bu yüzden balık için mutlaka başka tava kullanılır.
* Börek ve tatlı kalıp ve tepsileri de bir kaç tane bulundurulur.
* Buz dolabı en az 15 günde bir temizlenip arap sabunu ile yıkanır.
* Yıkanan bulaşıklar, tabaklar ve öteki mutfak eşyaları da hep ayrı ayrı konur.

* El bezi, peşkir, bulaşık bezi gibi bezlerin renkleri birbirinden ayrı olur. Birbirlerine karıştırılmamaları gerekir. Bunları temiz ve kuru olarak ve bir yerlere asılı şekilde tutmalıdır.
* Çöp tenekeleri mutfakta bulundurulmaz. Fena kokuya sebep olur. Bulaşıklar gece yatmadan önce yıkanır. Sabaha kalırsa bu da kokuya yol açar.
* Mutfakta daima el altında sıcak su bulundurulmalıdır. Ani temizlik ihtiyaçları mutfakta her zaman duyulur ve bu ihtiyacın derhal giderilmesi gereklidir.
• Mutfakta düzen, her şeyin yerli yerinde bulunmasıyla sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir