İYİ MUTFAĞIN NİTELİKLERİ ÖZELLİKLERİ

iyi bir mutfak, kadının en iyi şekilde, en rahat ve mutlu ruh hali içinde işini görebileceği mutfak demektir.
Bu bakımdan, mutfağın dekoru, eşya ve gerecin düzeni önemlidir. Bunlar kadar önemli bir unsur da mutfağın duvarlarının iç açıcılığı ferahlığıdır.
Mutfağın duvarları beyaz olmamalıdır. Beyaz renk günümüzde mutfaklar için zamanı çoktan geçmiş bir tutum, eski bir modadır. Mutfakta beyaz renk. yalnız kapı ve pencerelerde kullanılmalıdır. Duvarlar koyu
renkte olmalıdır.
Mutfağın temizliği ön planda tutulurken bu temizliğin belirli şekilde göze çarpmasını sağlayacak renk ve ışık düzenini de ihmal etmemek gerekir. Bu bakımdan duvarların boyası önemlidir. Mutfağın büyüklüğüne ve
küçüklüğüne, aydınlık ya da karanlık oluşuna göre renk seçilmeli, duvarlar öyle boyanmalıdır.
Güneş gören mutfaklar için sarının bütün tonları. acık kurşuni, acık yeşil gibi renkler tercih edilmelidir.
Mutfak kuzeye bakıyorsa daha çekici renkler kullanılmalıdır. Leylak mavisi, zümrüt yeşili, turuncu renkler soğuk görünüşlü bu mutfakların havasını değiştirir. sempatik, sıcak görünüşlü yapar. Ancak. küçük olan mutfakların duvarları daima derinleştirici renklerle boyanmalıdır. Mutfak, güneş görse de, görmese de buna dikkat edilmelidir. Toprak kırmızısı, çimen yeşili ve kızıl kahve renkler bakışları duvara çeker. insanı oyalar ve böylece sıkılmadan iş görülmesine yardımcı olur. Ancak, bu renkler beyaz ve beyaza yakın acık renklerle kullanılmalıdır. Aksi halde içerisi karanlık olur, daha kasvetli bir görünüm alır. Mutfakta önden gelen ışıklar, çıplak ışıklar hem gözü bozar hem de yapılan işe iyi bakılmasını önler. Onun için, mutfakta çalışırken ışık yandan gelecek şekilde  ayarlanmalıdır.

Mutfağın döşemesi taş ise yere kilim cinsinden, yıkanabilir renk ve desen bakımından mutfağı güzelleştirecek, iç açacak bir örtü yayılmalıdır. Bu, sağlık bakımından da gereklidir. Her gün kullanılan tabak ve tencereler, öbür mutfak araçları açıkta olmamalıdır. Bu eşya mutlaka kapalı bir yerde bulundurulmalıdır. Duvarlara tutturulmuş kapalı dolaplar yoksa mutfağın bir köşesine yerleştirilecek bir kapalı dolap bu işi görür.
Mutfak eşyası. dolaplara kullanılışlarına göre yerleştirilir. Sık sık el atılıp alınacak eşya, öteki eşyanın önüne ya da üstüne konmalıdır. Buna yeterince dikkat etmek, kadının kendi işini kolay görmesi bakımından yararlıdır.
Dolapların, dolayısıyla içine konacak kap kacağın temizliği son derece önemlidir. Tabak v.b. kullanıldıkça yıkanıp dolaba konulmaktadır.
Dolayısıyla temizdir ama dolabın içi temiz olmadıktan sonra bunların temiz olmaları bir işe yaramaz. Bu bakımdan dolapların içleri mümkün olduğu kadar sık hiç değilse haftada bir kez silinip temizlenmelidir. İçleri kağıt örtü kaplı ise bunu da en az ayda bir kez tamamen çıkarıp iyice temizlemeli, duruma göre gerekiyorsa örtü değiştirilmelidir
Dolap ve rafların örtüleri kağıtttan olabileceği gibi yıkanabilir kumaştan, plastikten de olur.
Düz ya da çiçekli kretonlardan basma ya da naylondan yapılacak mutfak perdeleri duvarın boyasına uygun, canlı renklerden olmalıdır. Bu durumda, mutfakta çalışan kadın sıkılmaz.
Mutfaktaki çöp tenekesinin açıkta durmamasına dikkat etmelidir. Çöpler her zaman kağıtlar içine paket edildikten sonra çöp kutusuna ya da tenekesine konmalıdır. Sebzeleri ayıklarken temizlerken de bu işi kağıt üzerinde yapmak doğru olur. Çöpler, bu kağıdın üzerine bırakılır, iş bitince de kağıt toparlanıp paket haline getirilerek çöp sepetine atılır.
Düzen seven bir aile kadını mutfağının bir köşesinde bir zımbalı defterle kalem bulundurmayı adet haline getirmelidir. iş görürken eksikliği görülen bir eşya, bir malzeme hemen bu deftere not edilir. Böylece
ihtiyaçları dışarıdan alırken ya da getirtirken uzun uzun düşünmeye, «acaba ne alacaktım veya aldıracaktım?» sorularına gerek kalmaz.
Temizlik için ne kadar tedbir alınırsa alınsın, mutfakta mutlaka kirlenen yerler olacaktır ve bunların zaman zaman temizlenmesi gerekecektir. Hava gazı fırını, ocak maltız gibi gereçler sık sık temizlenmek isteyen gereçlerdir.
Havagazı fırınının çıkarılabilecek kısımları çıkarılır, kibrit çöpü gibi sivri parçalarla girintili çıkıntılı kısımları temizlenir. Madeni kısımları bir temizleme tozu ile iyice ovulur. doğal rengini alıncaya dek temizlenir.

Kömürle ısınan fırınlara günlük temizleme uygulamalıdır. Fırının Kömür konulan bölümü her sabah boşaltılmalı ve temizlenmelidir. üzerindeki küller, küçük bir ocak süpürgesi ile süpürülerek alınmalıdır. Fırının üstündeki kaba kir ise buruşturulmuş bir gazete kağıdı parçası ile ovularak temizlenebilir.
Havagazı ocağının nikel kısımları, zeytinyağı ya da vazeline batırılmış bir bezle ovularak parlatılır. Ocağın ya da fırının dış boyası bozulursa bu, soba boyası ile boyanmalı, kuruduktan sonra da fırçalanarak parlatılmalıdır.
Havagazı ocakları her kullanmadan sonra ızgaraları kaldırılarak temizlenmelidir. Sabunlu bezle sildikten sonra durulanmalı, kurutulmalıdır.
Ocaklara gaz veren lastik boruların da sık sık kontrol edilmesi gerekir. Boruda farkına varılmayacak her hangi bir sızma çok kötü sonuçlara yol açabilir. Bu bakımdan fırınların, ocakların sadece kendi musluklarını
değil, ana musluklarını da kontrolden uzak tutmamak gerekir. Bunları kapamayı ve denetlemeyi daima el alışkanlığı haline getirmelidir.
Gaz ocaklarının temizlenmesi havagazı ocaklarının temizlenmesinden farklı özellikler gösterir. Fitilli olanlarının fitilleri, gaz lambalarında olduğu gibi, bakım ister. Ocağın işi bittikten sonra fitil. bükülerek hafifçe yukarı çıkarılmalı, bir makasla kömürlü, siyah kısım kesilmelidir. Böylece, ocak bir sonraki işe hazır hale getirilmiş olur.
Mutfak faraşlarının içi de zaman zaman silinmeli, temizlenmelidir.
Bunları temizleyici tozlardan her hangi biriyle silmek ve yıkamak yeterlidir. Faraş tenekedense külle de temizlenebilir.
Mutfağın en önemli temizliği bulaşıklarla ilgilidir.
Kadınlar, genel olarak, bulaşık yıkamayı sevmezler, yüksünürler. Evinde bulaşık makinesi bulunan kimse için bu yüksünme bir dereceye kadar yok olabilmektedir. Bulaşık yine de bulaşıktır ve kadınlar bulaşığı sevmez.
Ama, yapılması gereken bir iş olduğuna göre sevilse de, sevilmese de yapılacaktır.
En önemli nokta, yüksünmenin, işi ihmal derecesine vardırılmamasıdır. Kadın, bulaşığı biriktirmemeli, her yemekten sonra mutlaka yıkamalıdır. Hiç değilse. bir günden ertesi güne bırakmamalıdır. Bulaşığın kadın için ağır olan yükünü hafifletmek için bazı tedbirler alınabilir. Bunun başında lôstik eldiven kullanılması gelir. Böylece hem el korunmuş olur, hem de el sıcak su içinde daha uzun süre durabilir. Bilinmesi gereken önemli nokta, bulaşıkta kullanılan su, ne kadar sıcak olursa, bulaşık da o kadar iyi yıkanır. iş kısa sürede biter.

Bulaşık yağlı tabak ve sahanlar kaynar su dolu bir büyük kaba konmalı, eldivenli bir elle tabak tutulmalı, öteki eldeki bir fırçayla tabaklardaki yağları sıyırmalıdır. Bu kaplar. kaynar, sabunlu sudan bir el daha geçirilmek suretiyle tertemiz hale gelir. Sonra da durulanır, kurulanır ve kaldırılır.
Bulaşıkların içinde yıkandığı kap, içine arap sabunu konularak kaynar suyla fırçalanıp çalkalanmalı, temiz suyla durulandıktan sonra kaldırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir