Kolay Nar Reçeli Tarifi Oktay Usta

Nar Reçeli Tarifi

Arkadaşlar merhaba bugün sizlere nar reçeli tarifi vereceğiz. Öncelikle Narlarımızı güzelce ayıklıyoruz. Ben dört tane ortadan biraz büyük Nar seçtim. Ayıklanmış narların içi 6 su bardağı geldi. elimizde 6 su bardağı nar var. Buna 2 su bardağı şeker ilave ederek 5-6 saat bekletiyoruz. Çok fazla olmamak kaydıyla kaşıkla arada bir karıştırarak biraz da bastırarak hafif sulanmasını sağlıyoruz. Çok fazla bastırıp tamamen suyu ile çekirdekleri birbirinden ayrılsın istemiyoruz. 4-5 saat sonra bunları Çelik tencereye alıyoruz. Kısık ateşte karıştırarak kaynatıyoruz. Eğer çok fazla sulanmamışsa yani tencerenin dibinde bir iki bardak su oluşmamışsa kendimiz varsa nar suyu yoksa bir bardak temiz su ilave edebiliriz. Kısık ateşte karıştırarak kaynatıyoruz 10 dakika Kaynadıktan sonra çeyrek limon sıkıyoruz ve yine karıştırarak kaynatmaya devam ediyoruz. Ortalama 40 dakika 40-45 ateşte Kaynadıktan sonra hala Duru olsa bile ateşi kapatıyoruz. Çünkü o daha sonradan koyulacaktır.

Ben bu kadar bekleyemem çok hızlı yapmak istiyorum diyorsanız ben onu da denedim 6 bardak ayıklanmış Nar a 2 bardak şekeri ilave ediyoruz 1 su bardağı suyu ilave ediyoruz bunları biraz karıştırıyoruz kaşıkla eziyoruz narları, suyu ilave etmeden önce narların suyu da çıksın istiyoruz ama çok fazla çekirdekleri sırıtıp kalsın istemiyoruz Buna dikkat ediyoruz.
Daha sonra çeyrek limon ilave ediyoruz harlı ateşte kaynatmaya başlıyoruz kaynamaya başladıktan sonra 10-12 dakika yeterli ateşten alıp soğumaya bırakıyoruz reçeliniz hazırdır Afiyet olsun efendim.

 

 

FARKLI TARİF

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere reçel tariflerinden Kolay Nar Reçeli Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Sevilay Hanım’a teşekkür ederiz.

Kolay Nar Reçeli Malzemeleri

  • 2 adet büyük nar
  • 1.5 su bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığından az limon
Kolay Nar Reçeli Tarifi

Narı yıkayıp, Bir tanesinin suyunu sıkın. Diğerini ise ayıplayıp kenarda bekletin. Suyunu bir tencere alıp içine toz şekeri ilave edin. Karıştırarak kaynatın. Kaynayınca nar tanelerini ve limon suyun ekleyip başından ayrılmadan karıştırarak çok kaynatmadan ocaktan alın. Toplamda 20 dakikayı geçmeyin. Çünkü nar tadı değişip şeker içinde yanabilir ve bu pişerken belli olmuyor. Aroması kızılcık reçeli gibi. Kurabiye ve sade keklerinizin üzerine kullanabilirsiniz. Nar reçeli hazır. Afiyet olsun

Tarif 3

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere reçel tariflerinden Nar Reçeli Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Yağmur Hanım’a teşekkür ederiz.

Nar Reçeli Tarifi Malzemeleri

  • 2 su bardağı nar suyu
  • 1 su bardağı nar tanesi
  • 2 su bardağı şeker

 

Nar Reçeli Tarifi
Nar suyu ve şekeri bir tencereye alalım kaynamasını bekleyelim. 10 dakika kadar kaynadıktan sonra nar tanelerini ekleyelim. Koyulaşana kadar kısık ateşte pişirelim. Üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımıyla alalım. Benim reçelim 40 dakika pişti. Reçelin kıvamı oluşmaya başlayıp koyulaşmaya başlayınca ocağı kapatın reçeli soğumaya bırakın. Yeterince soğuduktan sonra cam kavanozlara döküp kapağını sıkıca kapatın. Nar Reçeli Tarifi Hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir