MUTFAK VE SAGLIK KONUSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kadının, günün önemli bir kısmını içinde geçirdiği mutfak, sağlık bakımından çok önemlidir. Burada sağlık kurallarına çok dikkat etmek gerekir.
Öncelikle, mutfak iyi aydınlatılmalı, kolayca havalandırılabilecek bir durumda olmalıdır. Kadın, mutfakta iş gördüğü sırada, aradığı her şeyi kolaylıkla bulabilmeli, masalar fazla eğilmeden çalışabileceği bir yükseklikte olmalıdır.
Mutfaktaki yiyecek maddelerinin kapalı kaplar içinde bulunmasına,böceklerden, sineklerden korunmasına da dikkat edilmelidir.Bir ev yapılırken, mimarlar mutfağı, kuzeye bakan, en az güneş alan, rüzgarlara karşı olan kesime getirmeye çalışırlar. Mutfağın sıcak olmasını, yemeklerin bozulmasını önlemeye çalışırlar.
Gerçi bugün yemekler tel dolaplarda değil, buzdolaplarında saklanmaktadır. Yemeğin pişmesi ile buzdolabına konulması arasında, az veya çok, fakat yine de bir zaman geçmektedir. Yemek hiç bir zaman sıcak olarak buzdolabına konmaz. Bir süre dışarıda beklemesi, soğuması gerekir, Bu soğumayı çabuklaştırmak, yemeği bir an önce buzdolabı na koymak için yemeğin üstünü açık bı rakıp bu soğumayı beklemek yanlıştır. Bu durumda, yemek tencereden sahana alını nca mutlaka üzeri kapatılmalı, öyle bırakılmalıdır. Yemeklerin böylece hem hava ile teması kesilmiş olacak, hem de sinek, böcek düşmesi önlenecektir.
Mutfakta, sağlık kuralları bakımından dikkat edilecek önemli noktalar arasında bulaşık sularının musluk taşında, lavaboda, yerdeki ızgaralarda toplanmasını önlemek vardır. Bulaşık sularının bu durumu pislikten başka bir şey değildir. Onun için hemen akıp gitmesini sağlayacak tedbirin alınması gerekir.Yemek piştikten sonra ya da a rada tencereyi ateşten almak gerektiği zaman tencerelerin elle tutulacak saplarının ateşten u zak olmasına dikkat
edilmelidir.
Anneler, çocuklarını ocaklardan, ateşten, su kaynayan tencerelerden çamaşır makinalarından uzak.tutmasını bilmelidirler. Ayrıca, mutfağın bir köşesinde bir iki yanık ilacı da bulundurulmalıdır. Bu hem kadın için, hem de çocuklar için, muhtemel kazalara karşı, alınması gereken bir tedbirdir. Çocuklar, bu ilaçların yerlerini bilmemelidirler.
Mutfak. bir evin en önemli bölümlerinden biridir. Yemek pişirilen, bulaşık yıkanan, cay ve kahvaltı hazırlanan mutfak, bir ev kadınının günün pek çok saatini içinde geçirdiği yerdir. Yalnız ev kadınının değil, şüphesiz ..
Dışarıda çalışan kadınlar da evlerinde geçirdikleri saatlerin büyük kısmını mutfaklarında yaşarlar. Bu bakımdan, zamanımızda mutfağın da, evin diğer bölümleri gibi tertipli, ferah ve temiz olması gerekir. Mutfaktaki eşya
ve gereçlerin ihtiyacı karşılayacak durumda bulunması gerekir. Uygun şekilde, geniş olduğu takdirde ev halkının yemeğini mutfakta yemesi bakımından önemi daha büyüktür.
Günümüzde mutfaklar, yemeklerin en rahat şekilde hazırlanıp pişirilebileceği, yemekten sonra sofra takımlarının yıkanıp, kurulanıp kaldırılabileceği yerler olarak, kullanışlı birer oda gibi düşünülmekte, yapılmakta,
düzenlenmektedir. Günümüzde, modern bir ailenin mutfağında şöyle bir düzene yer verilmektedir.
Bulaşık yıkanacak bir musluk ve altında genişçe bir lavabo, üzerine gazocağının konulacağı bir set veya havagazı fırınının konabileceği bir boşluk, ocağın tam üzerine gelen bir davlumbaz (ocak etekliği), tabak.
tencere, tava ve öteki sofra takımlarının yerleştirilmesine mahsus çekmeceler, dolaplar, raflar, yiyecekler pişirilmeden önce üzerinde yemekle ilgili hazırlıkların yapılabileceği genişlikte bir set veya masa, yemek kokularının eve yayılmadan dışarı atılmasını sağlayacak bir pencere .. Ayrıca, inşaat durumu uygun olduğu takdirde, küçük bir balkona açılan bir kapı da mutfakta bulunmakta, çöplerin, bu balkonda bulunan sepet ya da tenekede durması mümkün olabilmektedir.
Kadının işini görebilmesi için bugün çok modern eşyalar icat edilmiştir. Eskinin çabucak kırılıveren tabakları, tencereleri yerine şimdi plastikten, alüminyumdan tabaklar kullanılmaktadır. Bunlar hem kolay temizlenip yıkanması, hem de diğer özellikleri yönünden kadınlara kolaylıklar sağlamaktadır.
Lüks mutfaklarda ise rahatlığın, kolaylığın her türlüsü bulunmaktadır. Şık perdeli, vazolu, çiçekli, fırınlı, plastik yemek masalı ve iskemleli, hatta, elektrikli bulaşık makinalarının, bulunduğu mutfaklar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir