Oktay Usta Bonfile Izgara Tarifi

Bugünkü yazımızda etlerin kralı olarak bilinen bonfileyi pişirmenin püf noktalarından bahsedeceğiz. Biz geçen gün yaptık ve çok hoş oldu. Öncelikle etinizi seçerken dinlenmiş et olmasına özen gösterin. Et kavurma tarifinde de bahsettiğim gibi, eti kesilir kesilmez yemememiz gerekmekte. Buna dikkat ederseniz daha güzel bir bonfile pişirebilirsiniz.

Malzemeler pilav gibi birebir olması gerekmediği için genel malzemeleri yazdım. Tarifimizde gerekli detayları yazacağım.

Bonfile Malzemeleri
Bonfile
Zeytinyağı
Karabiber
Tuz
Tereyağı
Bonfile nasıl pişirilir?
Bonfile yapmaya başlarken dinlenmiş ve oda sıcaklığınızdaki bonfilelerin üzerinde hafiften zeytinyağı dökün. Üzerine karabiber serpiştirin. Fırça yardımıyla karabiber ve zeytinyağını iyice yayın. Üzerine hafiften tuz dökün, mümkünse kaya tuzu kullanın. Aynı işlemi bonfilelerin ters tarafı için de uygulayın. Bunun için aşağıdaki fotoğraftan (soslu bonfile) yardım alabilirsiniz.Tavayı boş bir şekilde ocağa koyup, altını yakın. Tavanın iyice kızdığından emin olduktan sonra bonfilelerinizi birbirine değmeyecek şekilde tavanıza dizin. Üzeri yağlı olduğu için tavaya ekstradan yağ koymanıza gerek yoktur.Bonfilelerin her bir tarafı yukarıdaki fotoğrafta (bonfile yapımı) görüldüğü gibi piştiğinde ters tarafını çevirin ve orayı da aynı şekilde pişirdiğinizde bonfileleri tabağa ya da pişirme tahtasına alın. Bonfileler pişerken her tarafının eşit pişmesi için ara ara çatal yardımıyla üstüne hafiften bastırabilirsiniz. Bonfilelerin gerçek tadını almak istiyorsanız çok fazla pişirmemeniz gerekiyor.
Bonfilelerinizi içindeki buharın bonfileye tekrardan sinmesi ve bonfileyi yumuşatması için birkaç dakika bekletin. Bu arada üzerine hafiften tereyağı sürün ve bu güzel tadın etinize sinmesini sağlayın. Bonfileleri servis tabağına alın. Bonfileleri kızarttığınız tavadaki yağın üzerine biraz soya sosu döküp hafif ısıtarak bonfilelerin üzerine sos olarak kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir