Oktay usta çilek reçeli tarifi

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak bu tarifimizde sizlere çilek reçeli tarifini anlatacağız. Reçeller her insan tarafından çok seviliyor. Özellikle çileklisi 🙂 Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hazırlıklar başladı ve reçeller kavanozlara dolduruluyor. Tam bu vakitte bu tarifi yapmak uygun olacak diye düşündüm :)Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak bu tarifimizde sizlere videolu tariflerimizden birisi olan Çilek Reçeli tarifini sunacağız. Aşağıdaki videodan çilek reçeli yapılışını izleyerek çilek reçeli yapabilirsiniz. Videoları kaçırmamak için youtube, izlesene kanallarımıza abone olmayı unutmayın.

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak bu tarifimizde sizlere reçel tariflerinden çilek reçeli tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Derya Hanım’a teşekkür ederiz.

Çilek Reçeli Malzemeleri
3 kilogram çilek
2 kilogram şeker
Çilek Reçeli Tarifi
Çilekleri bol suyla iyice yıkayın ve derin bir kaba koyun. İçerisine şekeri de ekleyip 8-9 saat bekletelim (akşamdan yapılırsa sabaha hazır olur).

çilek reçeli tarifi
çilek reçeli tarifi

Bekledikten sonra sulanır. O suyu pişirin ve kaynamaya başlayınca altını kısıp, kısık ateşte biraz pişirin ve soğumaya bırakın. İşte bu kadar. Çilek reçelimiz hazır. Afiyet olsun.

***************

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere reçel tariflerinden Çilek Reçeli Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Ebru Hanım’a teşekkür ederiz.

Çilek Reçeli Malzemeleri
1 kilogram çilek
1 kilogram toz şeker
Yarım limon suyu
Çilek Reçeli Tarifi
Çilekleri ayıklayıp yıkayın. Eğer çilekleriniz büyükse ortadan ikiye kesebilirsiniz. Çilekleri derin bir kaba alıp üzerine bir kilo şekeri boşaltın ve bu şekilde akşamdan sabaha kadar bekletin. Böylece çilekleriniz sulanacaktır. Ertesi gün suyuyla beraber çilekleri ocağa alın.

çilek-reçeli-tarifi
çilek-reçeli-tarifi

Şekerlenmesin diye içerisine yarım limon suyu koyabilirsiniz. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp 5-10 dakika kadar daha bekletin ve kapatın. Soğuyunca cam kavanozlara koyup saklayabilirsiniz. Çilek reçeli hazır. Afiyet olsun.

*********

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak bu tarifimizde sizlere çilek reçeli tarifini anlatacağız. Reçeller her insan tarafından çok seviliyor. Özellikle çileklisi 🙂 Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hazırlıklar başladı ve reçeller kavanozlara dolduruluyor. Tam bu vakitte bu tarifi yapmak uygun olacak diye düşündüm 🙂

Çilek Reçeli Malzemeleri
1 kilogram çilek
1 kilogram şeker
1 çay bardağı su
Limon tuzu veya birkaç damla limon suyu
Çilek Reçeli Tarifi
Çileklerin dallarını kopararak iyice yıkayalım ve tencere içerisine ekleyelim. Çilekleriniz çok büyük değilse doğramadan koyabilirsiniz. Büyükse ikiye ayırmayı deneyebilirsiniz. Çileklerin üstüne şeker ilave ederek ortalama 3-4 saat boyunca sulanmasını bekleyelim (Geceden hazırlayarak sabaha kadar sulanmasını beklemek en ideal yol).

Sulanan çileklerin üzerine bir çay bardağı su ekleyerek ocakta kaynamaya bırakalım. Orta ateşte yaklaşık 10 dakika kaynattıktan sonra yumuşamış çilekleri kevgir yardımıyla başka bir kaba koyalım. Reçelin suyunu 5 dakika kadar kaynattıktan sonra içine limon suyu ekleyelim. Çilekleri tekrar tencereye ekleyerek kapağını kapatalım.

Dikkat:

Şekerin ne kadar olacağını ölçecek bir aletiniz yoksa ölçü olarak bir kap belirleyin ve o kap ile ilk önce çilek miktarını ölçün. Ardından çilek miktarı kadar şeker ekleyin.. Çilekleri ayırmamızın sebebi, çilekler sonuna kadar reçel ile birlikte kaynarsa yumuşamaz tam tersi sertleşir. Hazırladığınız reçeli hemen kullanmayacak, kış için hazırlık yapacaksanız bir cam kavanoz içerisine ekleyerek ağzını iyice kapatın. Ters çevirerek soğumasını bekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir