Oktay usta fırın sütlaç tarifi

Fırın sütlaç tarifi – resimli ]

Malzemeler
1 litre süt
250 gram toz şeker
100 gram pirinç
1 çorba kaşığı pirinç unu
1 tatlı kaşığı vanilya
1 yumurta
Yeterli miktarda su

Oktay usta fırın sütlaç tarifi

Bu tarifimizde sizlerle sütlü tatlı tarifleri kategorisinde bulunan benim favori tatlılarımdan birini yapacağız. Oktay ustanın anlatımı ile gayet kolay fırın sütlaç yapacak, akşam yemeğinden sonra sevdiklerinize güzel bir sürpriz hazırlayabilecelsiniz. Yukarıdaki malzemeleri temin ettikten sonra isterseniz tatlımızı yapmaya başlayalım.

Öncelikle pirinçlerimizi ayıklayıp ve yıkıyoruz. Temizlediğimiz pirinçleri, bir ocağa tencere koyarak içine atıyoruz. Tenceremize yeterli miktarda su ilave ettikten sonra, kaynaması için altını yakıyoruz. Pirinçleri karıştırmadan karışımı kaynatıyor ve pirinçler uzayınca tencereyi ateşten alarak başka bir tencereye süt ekliyoruz. Süzdüğümüz pirinçleri süt eklediğimiz tencereye ilave ediyor ve orta ateşte bir süre pişiriyoruz.

Pirinçler bir taşım taşıncaya kadar bekledikten sonra; yukarıda verilen ölçüde şeker ilave ederek, pirinçlerimiz yumuşayana kadar pişirmeye devam ediyoruz. Artık pirinçlerimiz yumuşadığında ise ezilmiş pirinç unu ve vanilyayı, pirinçlerimizi sulandırarak ilave ediyor ve bir süre daha kaynamaya bırakıyoruz.

Tatlımız kaynadıktan sonra ocaktan alıyor ve bu tatlının içinden bir çorba kaşığı kadar alarak yumurta sarısı ilave ediyoruz. Tenceredeki sütlacı, dilediğimiz şekilde *kaselere yerleştirerek üzerine hazırladığımız yumurta sarılı sütlaçtan bir miktar dökerek yayıyoruz. Son olarak kaseleri tepsiye diziyor ve ısı sadece üstten gelecek şekilde üzerleri pembeleşinceye kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun

Not*: Aliminyum kase kullanılmalıdır. Ya da fırına dayanaklı kaseler tercih edilmelidir.

Etiketler:fırın sütlaç tarifi cahide , fırın sütlaç tarifi emine beder , fırın sütlaç tarifi nişastasız , fırın sütlaç tarifi oktay usta , fırın sütlaç tarifi portakal ağacı , fırın sütlaç tarifi uzman tv , fırın sütlaç tarifi video

Arama Terimleri : oktayusta firinsutlac.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir