Oktay usta hamsiköy sütlacı

Hamsiköy sütlacı tarifi vermeye çalışacağız. Ama daha önce size hamsiköy sütlacı deyince aklıma gelen bir anımı anlatmadan geçemeyeceğim. Malum bilindiği üzere hamsiköy Trabzon’un bir köyü bu sütlaç da bu köyde yapıldığı için bu isimle anılıyor zaten.bizde yıllar önce Trabzon’da okurken hamsiköy sütlaç yemeye gidelim dedik hem de gezmiş gelmiş oluruz diye düşündük. Düşünmez olaydık.neyse efendim biz yola çıktık araba ile 4 kişi yolda lastik patladı.bir saat uğraştık lastiği yaptıktan sonra az gittik bu sefer de araba arızalanmasın mı? Neyse o zamanlar telefonda yok yürüyerek hamsi köye kadar gittik.oradan telefon açtılar Trabzon’dan bir usta geldi gece dörde kadar arabayı yaptı biz 12’ye kadar kahvede daha sonra kahvenin önünde buz gibi bir havada bekledik. Sütlaç mutlac yemeden de geri döndük. Ayrıca bu sütlaç en iyi Rize’de yapılıyor diye düşünüyorum ben çünkü Rize’de buna atom diyorlar. Üzerine öğütülmüş fındık koyuyorlar muhteşem oluyor. Yıllardır Rize’de yapılan bu atam isimli sütlaç için Sakarya’da bir işletme kendi adına tescil ettirmiş. Tek farkı içersine bir miktar çilek eklemiş.Neyse biz geçelim sütlaç tarifi ne.

Gerekli malzemeler listesi

1,5 litre süt
1 tabak pirinç
3 çay bardağı şeker
2 adetyumurta

Oktay usta hamsiköy sütlacı

Öncelikle bir tabak pirinci yıkıyarak, ocağımıza aldığımız tencerenin içine koyuyor ve üzerini üç parmak geçecek kadar su ekleyerek pirinçleri haşlıyoruz. Bir taşım kaynattıktan sonra bir buçuk litre süt döküyoruz. Bir taşım daha kaynatıyor ve üç çay bardağı şeker ilave ediyoruz. Tatlımız koyulaşana kadar kaynatıyor ve ardından güveçlere alıyoruz.

Sütlacımızın birazını alıyor ve iki adet yumurta sarısı atıp karıştırıyoruz. Daha sonra bunu, sütlaçların üzerine döküyoruz. Son olarak sütlaçları fırın tepsimize alıyor, güveçleri iki parmak geçecek kadar su koyuyoruz. Sütkaçlarımızı yüz seksen derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir