Oktay usta incir reçeli tarifi

İncir reçeli -resimli ]

Gerekli malzemeler listesi:
1 kilo incir
1 kilo toz şeker
6 tane karanfil
1 yeme kaşığı limon suyu

Oktay usta incir reçeli tarifi

Şimdiye kadar söz verdiğimiz gibi sitemizi hergün güncelliyoruz. Bu şekilde kısa süre önce yayına başlayan sitemizde 45 tatlı tarifi yayınladık. Şimdi ise sizlerle Oktay ustanın anlatımı ile incir reçeli nasıl yapılır? onu öğreneceğiz. Yukarıdaki listede yer alan malzemeleri temin ettikten sonra isterseniz artık, reçelimizi yapmaya geçelim.

Öncelikle geniş bir tencere alıyor ve ateşe koyuyoruz. Daha sonra incirlerimizi bu tencerenin içine atarak kaynatıyoruz. İncirlerimiz kaynadıktan sonra, pişenlerin suyunu süzüyor ve bir kenera soğumaya bırakıyoruz. Şimdi başka bir tencere alıyoruz ve yukarıdaki yazılan miktarda şeker ile tencereyi dolduracak kadar su ekliyoruz. Bunlara altı adet karanfilimizi de attıktan sonra harlı ateşte, kaynayana kadar bekliyoruz.

Şekerli suyumuz kıvam alınca, soğumaya bıraktığımız incirleri de içine atıyor ve güzelce karıştırıyoruz. Yaklaşık yarım saat boyunca kaynattığımız reçele, kaynamaya yakın limon suyunu da döküyoruz. Bir süre daha karıştırarak kaynatmaya devam ediyoruz. Artık reçelimiz hazır. Şimdi bir müddet beklettikten sonra reçelimizi kavanozlara yerleştirebiliriz.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir