Oktay usta karnıyarık tarifi

Karnıyarık tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
6 adet orta boy patlıcan
5,5 kaşık margarin
3 adet orta boy soğan
250 gram kıyma
3 adet büyük boy domates
2 kaşık sadeyağ
1 bardak et suyu
6 adet yeşil biber
2 tatlı kaşığı tuz

Oktay usta karnıyarık tarifi

Bir kuşaneye yandaki ölçülere göre kıyılmış soğanları ve sadeyağı koyarak, soğanlar ölünceye kadar kavuruyoruz. Bu soğanlara kıyma ilave ediyoruz, on dakika daha kavurduktan sonra kabuklarını ve çekirdeklerini çıkardığımız, küçük küçük doğradığımız domateslere tuz katarak, domatesler suyunu çekinceye kadar pişiriyor, kuşaneyi ateşten indiriyoruz.

Patlıcanların baş kısımlarının bir parmak altından, saplarının sonuna bir parmak kalıncaya kadar soyuyor ve bir tarafı derin olmayacak şekilde yarıyoruz. Ayıkladığımız patlıcanları tuzlu suya atıp yarım saat bekliyoruz. Bu süre dolunca patlıcanları tuzlu sudan çıkartıyor, sıkarak sularını akıtıyoruz.

Bir tavaya margarin koyarak kızartıyor ve patlıcanları yağa atarak pembeleşinceye kadar kızarttıktan sonra delikli bir kepçe ile alarak, yarım tarafları üste gelecek şekilde bir tepsiye yerleştiriyoruz. Patlıcanların yarık kısımlarını elimizle biraz açarak soğanlı kıymayı içlerine eşit şekilde dolduruyoruz. Kıymaların üzerine de ince ince doğradığımız domates dilimleri ile yeşil biber oturtuyoruz. Tepsiye ılık su ya da et suyu ilave ettikten sonra, üzerini kapatarak fırına atıyor ve 40 dakika pişiriyoruz. Patlıcanlar yumuşadığında tepsiyi alarak patlıcanlarımızı servis tabaklarına koyuyoruz.

Afiyet olsun karnıyarık tarifi izle , karnıyarık tarifi kızartmadan , karnıyarık tarifi ocakta , karnıyarık tarifi oktay usta , karnıyarık tarifi resimli , karnıyarık tarifi tencerede , karnıyarık tarifi video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir