Oktay usta katmer tatlısı

katmer tatlısı

Gerekli malzemeler listesi

1 çay bardağı süt
2 adet yumurta
5 tatlı kaşığı şeker
1 çay bardağı tereyağ
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
7 çay bardağı un

Kakolu hamuru için gerekli malzemeler listesi:
4 tatlı kaşığı kakao

Arası için gerekli malzemeler listesi:
1 çay bardağı hindistan cevizi

Şerbeti için gerekli malzemeler listesi:
1/2 kilogram su
1/2 kilogram şeker
2 damla limon suyu

Oktay usta katmer tatlısı

İlk olarak bir tencereyi ocağa koyuyor ve içerisine yarımşar kilo su ve şeker koyduktan sonra kaynatmaya başlıyoruz. Şerbetimiz kaynamaya yakın içine iki damla limon suyu sıkarak bir taşım daha kaynatıyor, ardından ateşten indirip soğumaya bırakıyoruz.

Şimdi kakao hariç kalan malzemeleri yoğurma kabına alarak hamur yapıyoruz. Yeterli kıvama ulaştığında ise dört parçaya bölüyor ve bu parçalardan ikisine kakao ilave ederek bir müddet daha yoğuruyoruz.

Beyaz hamurumuzu orta kalınlıkta açıyor ve başka bir tarafta açtığımız kakaolu hamurdan bir katını beyaz hamurun üzerine yerleştiriyoruz. Hamurumuzu üçgen şekilde kesiyor, kenarına da ceviz koyarak resimde gördüğümüz şekli veriyoruz.

Son olarak fırın tepsimizi bir miktar yağlıyor ve tüm tatlılarımızı yerleştirdikten sonra yüz seksen derecelik ısıda, tatlılarımız hafif kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından çıkardıktan sonra ilk başta yaptığımız ve bu arada da soğumuş olan şerbeti, sıcak haldeki tatlımıza döküyoruz.

Afiyet olsun :antep katmer tatlısı tarifi , gaziantep katmer tatlısı tarifi , katmer tatlısı tarifi , katmer tatlısı tarifi oktay usta , katmer tatlısı tarifi resimli , katmer tatlısı tarifleri , katmer tatlısı yapımı , peynirli katmer tatlısı tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir