Oktay usta kır pidesi tarifi

Kır pidesi tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
300 gr un
1,5 çorba kaşığı margarin
125 gram kaşar peyniri
250 gram koyun kuyruğu kıkırdağı
2 çorba kaşığı zeytinyağı
Yeterli miktarda tuz
Bir miktar karabiber

Oktay usta kır pidesi tarifi

Öncelikle elenmiş unumuzun ortasını çukur olacak şekilde açarak yumuşattığımız ve küçük parçalar haline getirdiğimiz margarin ile bir yumurtayı kırıyoruz. Yarım bardak kaynar suda, yarım kaşık tuzu eritiyor ve hamura yavaş yavaş ilave ediyoruz. Orta kıvamda bir hamur elde ettiğimizde, top haline getiriyor ve ıslak bir beze sararak buzdolabına koyuyoruz. Kuyruktan kıkırdak elde etmek için; kuyruğu makinede çektiriyor, bir tencerede eritip yağlarını alıyor ve geri kalan kıkırdaktan yararlanıyoruz.

Bir taraftan patatesleri haşlıyoruz ve püre haline getiriyoruz. Kaşar peyniri tavla zarı büyüklüğünde doğruyoruz. Bir miktar unu kaseye boşalttıktan sonra üç yumurta sarısı kırarak çırpıyoruz. Çırpmaya devam ederken azar azar kaynar süt ilave ediyor ve tuz ile karabiberi istediğimiz ölçüde serperek birbirlerine iyice yediriyoruz. Başka bir kasede dört yumurta akını bir fiske tuz ile çırpıyor ve köpük gibi olduğunda yavaş yavaş karıştırmakta olduğumuz sütlü karışıma atıyoruz.

Buzdolabında bir saat dinlenmiş olan hamuru, un serptiğimiz hamur tahtasına koyuyor, unlanmış oklava ile tepsinin içini ve yanlarını kaplayacak şekilde açıyoruz. Fırın tepsisini iyice yağladıktan sonra, bir miktar un serpiyor ve yufkayı içine yerleştiriyoruz. Kaşar peynirin yarısını başlangıçta döküyor, üstüne kaynar süt ile karıştırdığımız patates püresini yayıyoruz. Kalan kaşar peyniride serpiştirdikten sonra, üzerine unlu, yumurtalı karışımı döküyoruz. Tepsimizi fırına koyarak yüksek hararette yarım saat boyunca pişiriyoruz. Sonuncu yumurta sarısını da hafifçe çırptıktan sonra fırından aldığımız böreğin üzerine sürüyor ve on dakika daha fırında tutup kızarmasını bekliyoruz. Artık kır pidemiz hazır. Sıcak olarak servis yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir