Oktay usta kolay aşure tarifi

Aşure tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
1/2 kg buğday
1 çay fincanı pirinç
200 gr kuru ceviz
200 gr kuru fasulye
100 gr pilav fıstığı
200 gr nohut
1kg toz şeker
4 adet limon
200 gr fındık
50 gr kuş üzümü

Oktay usta kolay aşure tarifi

Türkiye’de her sene hemen hemen herkesin yaptığı, efsanelere konu olan, görüntüsü ve lezzeti ile benim bir numaralı tatlım aşuredir. Bu yazımızda soğuk tatlılar kategorisinde bulunan aşure tarifi işlenecektir. Oktay ustanın anlatımı ile aşure yapmayı eğlenceye dönüştürün. Eğer gerekli malzemeleri temin ettiysek lafı fazla uzatmadan, tatlımızı yapmaya başlayalım.

Öncelikle bir çay fincanı pirinç ile yarım kilo buğdayı yıkayıp temizledikten sonra, ocağı tencereye koyuyor ve bunları içine atıp üzerine yeterli miktarda su koyuyoruz. Tencerenin kapağı açık olacak şekilde ocağın altını yakıyor ve pişirmeye başlıyoruz. Pirinç ve puğdayı yaklaşık beş dakika boyunca karıştırarak pişirdikten sonra ocaktan alıyoruz. Bu işlem tarife başlamadan bir gün önce yapılmalıdır çünkü işlem yaptığımız bu ikiliyi üzerini sıkıca örttükten sonra bir gece bekleteceğiz.

Ertesi gün nohut ve fasülyelerimizi bir tencereye koyuyor ve bir miktar su ekledikten sonra haşlıyoruz. Beklettiğimiz pirinç ve buğdayı da bir miktar su ilave ederek dibini tutturmadan haşlıyoruz. Tahta kaşık bize yardımcı olacaktır. Şimdi nohut ve fasülyelerimizi de katarak az ateşte pişirmeye başlıyoruz. Tatlımızı yaklaşık bir kilogram şeker ekledikten sonra bir süre daha kaynatmaya devam ediyoruz.

Yeterli derece piştiğinde aşuremizi ocaktan alıp soğuması için buzdolabına atıyoruz. Bu işlemi tüm tencere ile değil de ayrı ayrı tabaklara koyduktan sonra yapsak daha sağlıklı olur. Üzeri için fındık ve cevizi çekiyoruz. Üzümü de tatlımızın üzerine ekleyerek servise hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir