Oktay usta kolay çikolatalı truff tarifi

Çikolatalı truff – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
400 Gr. bitter çikolata
1 kutu krema
1 su bardağı ceviz
200 Gr. Çikolata

Oktay usta kolay çikolatalı truff tarifi

Bu yazımızda sizlerin karşısına farklı bir tatlı tarifi ile çıkıyoruz. Çikolatalı tatlılar kategorisinde yer alan tatlımız, sadece görüntüsü ile bile iştah açıcı bir özelliğe sahip. Kolayca ve birazda farklı bir lezzet ya da görüntü arıyorsanız, bu tarif tam size göre! Oktay ustanın anlatımı ile çikolatalı truff tarifi, kolayca yağacağınız bir lezzete dönüşecek. Şimdi en iyisi fazla konuşmayalım ve tatlımızı yapmaya koyulalım.

Malzemeleri hazırladıktan sonra bir tencereyi ateşe koyuyuyor ve kremamızı içine alarak kaynatmadan ısıtıyoruz. Çikolatalarımızı küçük parçalar haline getirip bir kaba aldıktan sonra, altını kapattığımız kremaya ekliyoruz. Hemen karıştırmaya koyularak kremamızın için çikolata parçalarının erimesini sağlıyoruz. Yukarıda yazılan miktarda elimizde bulunan cevizleri çok küçük parçalara ayırdıktan sonra tencereye bunuda ekliyoruz. Sonra da bunları bir süre boyunca iyice karıştırıyoruz.

Genişçe bir tabağı yağlayarak elde ettiğimiz karışımı döküyoruz. Üzerini düzelttikten sonra buzdolabına soğuması içina atıyoruz. Bu işlem uzun sürebilir çünkü çikolatalı karışımın neredeyse donmasını sağlamalıyız.

Tatlımızın soğuduğundan emin olunca çıkartıyor ve onu minik parçalar halinde kesiyoruz. Bu işlemi parçaları daire haline getirmek için yapıyoruz. O yüzden parçaladığımız çikolata karışımının bölümlerini elimizle hemen yuvarlıyor ve tekrar dolaba atıyoruz. Yaklaşık ikiyüz gram çikolatayı benmari ya da benzeri şekilde erittikten sonra hazırladığımız çikolatayı erimiş çikolata ile kaplıyor, tekrar buzdolabına atıyoruz. Eğer biraz daha süslü olmasını isterseniz, ermiş çikolataya fıstık parçacıkları da ekleyip öyle bulayabilirsiniz.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir