Oktay usta kolay gül tatlısı tarifi

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak bugün sizlerden gelen bir tatlı tarifini paylaşıyoruz. Gül tatlısı tarifini sizlere anlatmaya çalışacağız. Tarifi gönderen Firdevs Hanım’a teşekkürler.

Gül Tatlısı Malzemeleri
Gül tatlısı malzemeleri;
1 su bardağı irmik
1 su bardağı sıvı yağ
Yarım su bardağı margarin
1 su bardağı yoğurt
Kabartma tozu
Aldığı kadar un
Ceviz
Şerbet malzemeleri;
3 su bardağı su
3 su bardağı şeker
Yarım limonun suyu
Gül Tatlısı Tarifi
Ceviz hariç tüm malzemeler karıştırırılır, kulak memesi kıvamında elde edilen hamur, düz şekilde açılr ve su bardağı ile yuvarlak yuvarlak kesilir. Kesilen daireleri yarım ay şeklinde üst üste gelecek biçimde serin. Kıvırmaya başlayacağınız yuvarlağın iki tarafına da birer parça ceviz koyun ve ceviz koyulan yerden başlayarak rulo yapın.

gül tatlısı tarifi
gül tatlısı tarifi

Ruloyu da bir bıçak ile ortadan ikiye keserek iki adet gül elde eldin. Tüm hamur için aynı işlemi yapın. Kızarıncaya kadar önceden ısıttığınız 170 derece fırında pişirin ve soğumaya bırakın. Şerbeti de yaptıktan sonra soğuk tatlıya, sıcak şerbeti dökerek çekmesini sağlayın. Gül tatlısı hazır. Afiyet olsun.

cevizli gül tatlısı tarifigül tatlısıgül tatlısı nasıl yapılırgül tatlısı resimligül tatlısı tarifigül tatlısı yapılışıgül tatlısı yapımıgurmegurme tatlı tariflerikolay gül tatlısı tarifiresimli gül tatlısı tarifiresimli tatlı tarifleritatlı tarifleritatlı tarifleri 2013yemek tarifleri Malzemeler
Gül tatlısı malzemeleri;
1 su bardağı irmik
1 su bardağı sıvı yağ
Yarım su bardağı margarin
1 su bardağı yoğurt
Kabartma tozu
Aldığı kadar un
Ceviz
Şerbet malzemeleri;
3 su bardağı su
3 su bardağı şeker
Yarım limonun suyu

*****************

Malzemeler
Bir su bardağı irmik
Yarım paket margarin
Bir çay bardağı sıvı yağ
Bir çay bardağı süt
Bir yumurta
Yarım paket kabartma tozu
Bir paket vanilya
Aldığı kadar un
Bir çay kaşığı kırmızı ve yeşil gıda boyası
Şerbeti için;
4 su bardağı şeker
4 su bardağı su yarım limon

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere tatlı tariflerinden Gül tatlısı tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Elif Hanım’a teşekkür ederiz.

Gül Tatlısı Tarifi
Öncelikle hamur için sıvı yağ paket yağ, yumurta süt ve vanilyayı karıştırıyoruz. Daha sonra içine irmiği ekliyoruz, ve kabartma tozu ile aldığı kadar unu da ekleyerek kulak memesi yumuşaklığında, bir hamur elde ediyoruz. Bu hamurdan ufak bir parça kopararak kalanı tezgaha alıyoruz. Tam ortasına kırmızı gıda boyasını ekleyerek, kapatıyoruz ki gıda boyası hamurun içinde kalsın elimize renk vermesin. Daha sonra onu yedirene kadar yoğuruyoruz, her yer eşit şekilde renk alıyor. Ayırdığımız küçük parçaya da yeşil gıda boyasıyla aynı işlemi uyguluyoruz. Bu sırada şerbeti de ocağa koyuyoruz ki tatlı pişene kadar kaynasın ve ılık bir hale gelsin.

gül-tatlısı-tarifi
gül-tatlısı-tarifi

Kırmızı hamuru bir merdaneyle çok ince olmayacak şekilde açıyoruz, bir çay bardağıyla küçük yuvarlaklar keserek bütün hamuru bitiriyoruz. Daha sonra 4 yuvarlağı yarıları üstüne gelecek şekilde yan yana diziyoruz ve yuvarlıyoruz. Ortadan ikiye keserek kesilen yeri alta gelecek şekilde tepsiye diziyoruz. Yaprakları da yeşil hamuru açarak üçgen keserek bıçakla da üstlerine şekil vererek tepsiye diziyoruz. 180 derecede 30 dakika pişiriyoruz. Tatlı sıcak ve şerbet ılıkken üzerine boşaltıyoruz, şerbetini çekmeye bırakıyoruz. Gül tatlısı hazır. Afiyet olsun.

************

Malzemeler
125 Gram Margarin
1 Çay Bardağı Yoğurt
1 Su Bardağı İrmik
Yarım Su Bardağı Sıvı Yağ
1 Yumurta
1 Paket Kabartma Tozu
1 Paket Vanilya
3 Su Bardağı Un
Çay Kaşığının Ucu İle Kırmızı Gıda Boyası
ŞERBETİ İÇİN
3.5 Su Bardağı Şeker
3.5 Su Bardağı Su

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere tatlı tariflerinden Gül Tatlısı Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Tolga Kalkan’a teşekkür ederiz.

Gül Tatlısı Tarifi
İlk önce şerbeti için şekeri ve suyu ocakta kaynatın ve indirmeye yakın limon suyu damlatın. Ocaktan alın soğumaya bırakın. Tatlı hamurunun tüm malzemelerini koyarak iyice yoğurun ve merdane yardımı ile açın. Açtığınız hamuru çay bardağı ile kesin. Kesilen daireleri yarım ay şeklinde üst üste gelecek biçimde 4 tanesini koyarak rulo yapın.

gül-tatlısı-tarifi
gül-tatlısı-tarifi

Ruloyu da bir bıçak ile ortadan ikiye keserek iki adet gül elde etmiş olursunuz. Tüm hamur için aynı işlemi yapın ve 160 derece fırında pişirin. Kurabiyeler sıcak iken soğumuş olan şerbet üzerine dökün. Gül tatlısı hazır. Afiyet olsun.

gül tatlısıgül tatlısı nasıl yapılırgül tatlısı tarifiresimli gül tatlısı tarifitatlı tarifleriyemek tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir