Oktay Usta Kolay Güllaç tarifi

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere tatlı tariflerinden Güllaç Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Nazlı Hanım’a teşekkür ederiz.

Güllaç Malzemeleri
8 adet Güllaç yaprağı
2 litre kadar süt
2 su bardağı toz şeker
1,5 çay bardağı su bardağı pudra şekeri
1 kahve fincanı gül suyu
Üzeri için;
Antep fıstığı
Ceviz veya fındıkta kullanabilirsiniz.
Güllaç Tarifi
Sütü ve şekeri ocağa alıp şeker eriyene kadar ılıtın sıcak olmasın çok ılık olması gerekiyor. Gül suyunu da ekleyin. Yuvarlak bir tepsiye bir güllaç yaprağı koyun. (Parlak tarafı üstte kalsın.) Üzerine kepçe ile sütlü karışımdan gezdirin. Sonra 3 yaprak güllacı da aynı şekilde, her birini koyduktan sonra sütlü karışımdan dökerek üst üste koyun. En üstteki güllaç yaprağının üzerine pudra şekerinin yarısını serpiştirin.

güllaç-tarifi
güllaç-tarifi

Üzerine kalan 4 güllaç yaprağını yine aralarına sütlü karışımdan gezdirerek yayın. En üst kat güllaç yaprağının üzerine kalan pudra şekerini serpiştirin ve sütlü karışımın tamamını gezdirerek dökün. Servis etmeden önce üzerine antep fıstığı serpiştirin isterseniz nar taneleri badem içi fındık ceviz’le süsleyebilirsiniz. Güllaç hazır. Afiyet olsun.Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere tatlı tariflerinden Güllaç Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen İsmet Arslan’a teşekkür ederiz.

Güllaç Malzemeleri
300 gram güllaç yaprağı
1,5 litre süt
800 gram şeker
1 su bardağı dövülmüş fındık
Süslemek için:
1 tane muz
15 adet kiraz
Güllaç Tarifi
Süt ve şeker parmak yakacak derecede ısıtılır. Geniş bir tepsiye bir adet güllaç yaprağı serilir. Üzerine iki kepçe süt gezdirilir. Onun üzerine bir adet daha güllaç yaprağı serilir. Aynı işlem güllaç yapraklarının yarısı bitene kadar yapılır. Üzerine dövülmüş fındık serpilir.

güllaç-tarifi
güllaç-tarifi

Kalan diğer güllaç yaprakları da sıra ile ilk turdaki gibi uygulanır. Bütün yapraklar bitince soğuması için buzdolabına kaldırılır. Güllaç soğuduktan sonra servis edilirken muz, kiraz ve fındık ile süslenerek servis edilir. Güllaç hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir