Oktay usta kolay irmik helvası tarifi

  1. irmik helvası

Gerekli malzemeler listesi:

2 su bardağı irmik
1 bardak süt
1 bardak su
1 bardak şeker
1 avuç fıstık
1 paker vanilya
Yarım bardak tereyağı

Oktay usta kolay irmik helvası tarifi

Bugünkü tatlımız, herkesin bildiği ve evinizde kolayca bulunan malzemeler ile yapılan İrmik helvasıdır. Bu tatlıyı Oktay ustanın anlatımı ile yukarıdaki malzeme listesindekileri hazırladıktan sonra basitçe yapabilirsiniz. Tatlımızın yapımına geçelim.

Öncelikle büyükçe bir tencereye alıyor ve ocağa koyuyoruz. Daha sonra yukarıda verdiğimiz ölçüler tutarında irmik, fıstık ve yağ ekliyor; düşük ateşte, irmik ve fıstıklarımızın rengi dönene kadar yaklaşık otuz dakika boyunca kavuruyoruz. Kavurma işlemi devam ededursun, başka bir tencere alıyor yeterli miktarda su ve süt döktükten sonra şeker ve vanilyamızıda ilave ederek, içindekiler eriyip şerbet halini alana kadar kaynatıyoruz.

Bu arada da irmiğimiz kavrulmuş oldu. Son hazırladığımız şerbeti, irmiğe döküyor ve elde ettiğimiz tatlımız iyice kaynayıncaya kadar karıştırıyoruz. İrmik helvamımız kabarmaya başladığında ise tencereyi ocaktan alıyor ve soğumaya bırakıyoruz. Soğuma işlemi sırasında irmik suyunu çekecektir, bunun için bir miktar daha şeker ekleyip karıştırıyoruz. Artık tatlımız hazır. Yaklaşık beş dakika dinlenmeye bıraktıktan sonra servis tabaklarına alabiliriz.

Arama Terimleri : oktay usta irmik helvası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir