Oktay usta kolay patatesli börek tarifi

Patatesli börek – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi:
4 adet yufka
Sosu için:
1/2 su bardağı sıvı yağ
Yeterli miktarda su
Bir miktar tuz

İç Malzemeler:
4 adet orta boy patates,
2 yemek kaşığı sıvı yağ,
1 çay kaşığı kırmızı toz biber,
Bir miktar tuz
Bir miktar karabiber

Üzeri için :
1 adet yumurta
Biraz çörek otu

Oktay usta kolay patatesli börek tarifi

Bu tarifimiz börek tarifleri kategorisinde olup, Oktay ustanın anlatımı ile kolayca yapabileceğiniz patatesli börektir. Güzel görünümü ve doyurucu ile damaklarda güzel tatlar bırakan bu lezzetli yiyeceğimizi yapmadan önce yukarıdaki listede gerekli malzemelere sahip olup olmadığımızı son bir kez kontrol ediyoruz.

Herşeyimiz tastamam ise artık böreğimizi yapmaya geçelim. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi sayılan bu böreğimiz için ilk yapmamız gereken iş patatesleri soymak olacaktır. Daha sonra ocağa koyduğumuz tencerenin içine patatesleri tuz da ekleyerek haşlıyoruz. Bu işlem bittikten sonra patateslerimizi bir güzel eziyoruz. İçine tuz, karabiber ve kırmızı biberde ekleyerek bir güzel karıştırıyoruz.

Sos malzemelerini bir tencereye atarak karıştırıyor ve yufkamızın üzerine dökmek için sos elde ediyoruz. Tezgahın üzerine bir adet yufka serdikten sonra hazırlamış olduğumuz sosdan 4 yemek kaşığını üzerinde gezdiriyoruz. Fırça ya da kaşığın arka tarafı ile döktüğümüz sosu yufkanın her tarafına yediriyoruz. Bu işlemden sonra diğer yufkayı, sosladığımız yufkanın üzerine seriyoruz. Daha sonra yufkalarımızı üçgen şekillerde yakşalık 12 parça haline getiriyoruz. Elde ettiğimiz üçgenlere önceden hazırladığımız patates harçlarından koyup rulo haline getirip sarıyoruz.

Tüm yufkları sardıktan sonra üzerlerine yumurta ve çörek otu sürerek fırına verebiliriz. Önceden yüzseksen derece ısıttığımız fırında, böreklerimizin üzerleri iyice kızarana kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir