Oktay usta kolay peynirli poğaça tarifi

Daha öncede belirttiğimiz gibi; sitemizde sadece tatlı tarifleri değil, birkaç farklı kategoride hamurişi de paylaşacağız ve bunu yapıyoruz da. Şuan sadece tatlı dışında poğaça tarifi paylaşmayı planlıyoruz. Gelecekte değişir mi bu bilemiyorum. Bugünde Oktay ustanın anlatımı ile poğaça tarifleri kategorisinde bulunan peynirli poğaça yapımını öğreneceğiz. Tarifin tamamını okuduğunuzda peynirli poğaça nasıl yapılır? sorusu kafanızda kalmayacak. İsterseniz lafı fazla uzatmadan yapmaya geçelim.

İlk olarak poğaçamız için iç harcını hazırlayacağız. Maydanozları yıkadıktan sonra, ince dilimler halinde kıyıyoruz. Genişçe bir kaba aldığımız maydanozlarımıza yukarıdaki ölçülere göre peynirimizi ekliyor ve karıştırdıktan sonra kenara koyarak iç harcımızı hazırlamış oluyoruz.

Hamur yoğurmak için un; kabartma tozu ve tuzu bir kaba alarak, bir süre karıştırıyoruz. Sonra unumuzun ortasını açarak yumurta, margarin, yoğurt ve sıvıyağ da ekleyerek iyice hamur kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra ise hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak içini açıp önceden hazırladığımız harçtan yeteri kadar koyuyoruz. Tepsimizi yağladıktan sonra ise poğaçalarımızı teker teker dizerek üzerine yumurta sarısı sürüyoruz. Tercihe göre çörek otu da döktükten sonra, yüzseksen derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

Peynirli poğaça- resimli ]

Gerekli malzemeler listesi:
3,5 cay fincanı un
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay fincanı yoğurt
Yarım kahve fincanı sıvıyağı
1 paket kabartma tozu
125 gram margarin
1 yumurta akı

İç harcı için gerekli:
Bir demet maydanoz
Bir miktar beyaz peynir

Üzerine sürmek için:
1 tane yumurta sarısı
Bir miktar çörek otu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir