Oktay usta lokma tatlısı tarifi

Malzemeler

2 su bardağı un
1 yemek kaşığı yaş maya
4 bardak kadar ılık su
2 yemek kaşığı kadar tereyağı
2 su bardağı ayçiçekyağı
Bir fiske tuz.

Lokma Şurubu için malzemeler:

2 su bardağı tozşeker
2 su bardağı su

Oktay usta lokma tatlısı tarifi

Değerli site takipçileri. Sizlere özel ve Oktay usta anlatımı ile yeni bir tatlı tarifi ile karşınızdayız. Şerbetli tatlılar kategorisinde bulunan lokma tatlısı, yapımı kolay ve malzemeleri basitçe temin edilebilecek bir türdür. Eğer kıvamını da iyi tutturursanız, oldukça lezzetli bir tadı olacağından emin olabilirsiniz.

Öncelikle tenceremizi ocağa koyuyor, malzemeler listesinde belirtmiş olduğumuz kadar su ve şekeri ekleyerek ateşi açıyoruz. Bu şekerli suyu yaklaşık 5 dakika boyunca kaynattıktan sonra limon suyu sıkıp, kabuğunu içine atıyoruz. Bir süre daha ateşte bekletip, ocaktan alıyoruz.

Unun ortasında mayalı ılık suyun yarısı ile eziyor ve biraz un ekledikten sonra koyulaşıncaya kadar karıştırıyoruz. Üzerini ise kalan un ile kaplıyoruz. Unumuz ayrılmaya başlar başlamaz ortasını açarak yağ; tuz ve kalan ılık suyuda ekledikten sonra hamur kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Bunun ardından üzerini kapatıyor ve kabarması için ılımaya bırakıyoruz.

Bir kızartma kabına ayçiçek yağını ekliyor ve kızdırıyoruz. Bir elimizde top şeklinde hamur alıp sıkıyoruz. Ardından fındık büyüklüğündeki hamuru suya sokulmuş bir kaşık vasıtasıyla alıp kızgın yağa atarak kızartıyoruz. Artık tatlımız hazır. Lokma tatlısı pembeleşince kevgir yardımı ile alıp soğuması için bir kenera bırakıyoruz. Ellerimize sağlık.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir