Oktay usta midye börek tarifi

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere börek tariflerinden Midye börek tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Nilgün Hanım’a teşekkür ederiz. Sıvı yağ ve suyu karıştırın. Yufkayı masaya serin bir kaşık yardımıyla yufkanın her yerine yağlı sudan sürün. Yufkayı dörde bölün. Sivri ucu kendinize doğru çekerek diğer uçları resimdeki gibi birleştirin. Uç kısmına peynirli içten koyup sarın. Ters çevirip tepsiye dizin. Üzerine yumurta sarısı sürün önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Midye börek hazır. Afiyet olsun.

Midye Börek Malzemeleri
5 adet yufka
1 bardak sıvı yağ
1 bardak su
İçi için:
Beyaz peynir
Maydanoz
Midye Börek Tarifi
Sıvı yağ ve suyu karıştırın. Yufkayı masaya serin bir kaşık yardımıyla yufkanın her yerine yağlı sudan sürün. Yufkayı dörde bölün. Sivri ucu kendinize doğru çekerek diğer uçları resimdeki gibi birleştirin. Uç kısmına peynirli içten koyup sarın. Ters çevirip tepsiye dizin. Üzerine yumurta sarısı sürün önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Midye börek hazır. Afiyet olsun.

börek tarifleri.detaylı midye börek.gurme midye börek.midye börek nasıl yapılır.midye börek oktay usta.midye börek tarifi.midye börek tarifi resimli.midye börek yapılışı.resimli börek tarifleri.resimli midye börek tarifi.yemek tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir