Oktay usta muska böreği tarifi

Muska böreği tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
3 adet hazır yufka
220 gr çiçek yağı

Kıyma içi malzemeler:
150 gram kıyma
3 adet orta boy soğan
2 çorba kaşığı margarin
1 demet maydanoz
1 tatlı kaşığı tuz

Oktay usta muska böreği tarifi

Önce üç adet yufkayı serip üst üste koyuyoruz. Daha sonra bu yufkaları sekiz cm en ve 22 santim boy olmak üzere bir şerit biçiminde düzgün olarak kesiyoruz. Kıyma için gerekli malzemeleri bir tencereye atıyoruzç Önce margarini ve daha sonra kıymayı atıyor pişirmeye başlıyoruz. Kalan malzemeleri de ekledikten sonra böreğimiz için iç malzemesini hazırlamış oluyoruz.

İlk başta kestiğimiz her yufkanın başına hazırladığımız bu içten yarım çorba kaşığı koyuyoruz. Sonra yufkanın bir ucunu enlemesi için üzerine kapatıyor ve muska katlar gibi katlayarak yufkalarımızdan birer üçgen yapıyoruz. Üçgen haline getirdiğimiz böreklerimizin uçlarını yumurta akı ile yapıştırıyoruz.

Bu işlemide bitirdikten sonra henüz pişirmediğimiz börekleri, soğuk suya batırarak suyunu süzüyoruz. Daha sonra suyunu süzdüğümüzde ise bir tavaya çiçek yağı döküp iyice kızdırıyoruz. Böreklerimizi bu tavaya atarak arkası ve önünü iyice kızartıyoruz. Bir süre sonra ise delikli kepçe yardımı ile böreğimizi bir kaba alıyoruz. İki üç dakika dinlendikten sonra, servis tabaklarına alabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir