Oktay usta muzlu dondurma tarifi

Muzlu dondurma tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
6 adet iri yumurtanın sarısı
70 gram toz şeker
3 adet ezilmiş olgun muz
3 yemek kaşığı bal
300 ml. soğuk krema
250 ml. süt
1 tatlı kaşığı muskat rendesi

Oktay usta muzlu dondurma tarifi

Gene başka bir çeşit dondurma yapacağız bugün. Herzaman söylemişimdir, her ürünün evde yapılmışı en sağlıklı olur diye. Hem kendimiz yaparak daha az masraf yapıyor, yaptığımız tatlıyı ise sağlık sorunu açısından gönül rahatlı ile tüketebiliyoruz. Şimdi bu muzlu dondurma tarifi Oktay usta tarafından kaleme alınmış olup, aşama aşama ilerlediğinizde gayet kolay ve keyifli bir iş olacaktır.

İlk olarak bir kap alıyoruz ve içine yumurta sarılarını ekledikten sonra şeker ilave ediyoruz. Bu şeker ve yumurta dolu kaseyi mikser ya da kaşık yardımı ile iyice karıştırıyoruz. Sonra muz ve balı da ekliyor ve karıştırmaya devam ediyoruz. Bu arada da geniş bir kaseyi boş olarak soğuması için buzdolabına koyuyoruz.

Şimdi orta boyda bir tencereyi ateşin üzerine koyarak içine süt; krema ve muskat rendesini ekliyor ve orta ateşte bir müddet kaynamaya bırakıyoruz. Sütlü karışımımız kaynadığı sırada ise ilk başta yaptığımız yumurta sarısı olan karışıma, bunu boşaltıyoruz. İyice karıştırdığımız son karışımı tencereye alarak kısık ateşte bir süre pişiriyoruz.

Tatlı karışımı iyice pişip kaynadığında ise ocaktan alıyor ve buzdolabına soğumaya bıraktığımız kaseye koyarak bir saat boyunca donmasını sağlıyoruz. En son olarak hazırladığımız karışımı dondurma makinesinden geçerek gerekli işlemleri yapıyor ve servise hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir