Oktay usta paşa lokumu tarifi

Paşa lokumu tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
1 litre süt
2 su bardağı süt
1 su bardağı un
1 su bardağı hindistan cevizi
2 paket krem şanti
Yarım paket margarin
Bir miktar ceviz
Bir miktar fındık

Oktay usta paşa lokumu tarifi

Bu tarifimizde sizlerle birlikte paşa tarifi nasıl yapılır? onu öğreneceğiz. Muhallebi tarifleri kategorisinde yer alan bu tatlımız, Oktay usta tarafından yapılan anlatımı aşağıda bulacaksınız. Umarım istediğiniz kıvamı yakalayarak, güzel bir lezzet elde edebilirsiniz. İsterseniz tatlımızı yapmaya başlayalım.

Öncelikle tenceremizde margarini eriterek un ekliyor ve kokusu gidene kadar bir güzel kavuruyoruz. Daha sonra süt ve şekeri de unumuza ekleyerek kaynayıncaya kadar karıştırıyoruz. Tencereyi ateşten aldıktan sonra sıcak halde iken mikser ya da kaşık yardımı ile çırpıyoruz.

Şimdi geniş bir tepsi alıyor ve üzerine yukarıda verilen miktarda hindistan cevizini serptikten sonra elde ettiğimiz karışımı döküyoruz. Bu halde bir süre soğumasını bekleyeceğiz. Yaklaşık bir buçuk su bardağı suyu bir kaba aldıktan sonra iki paket kremşantiyi bunun içine atarak kaşık ile çırpıyoruz. Çırptığımız kremşantiyi ise yaydığımız karışım üzerine yayıyoruz. Tatlımızı yaklaşık bir saat soğuması için buzdolabına atıyoruz.

Tatlımız neredeyse hazır. Soğuyan lokumu enlemesine şeritler halinde kesiyoruz. Çekilmiş fındık ve cevizi üzerinde gezdirdikten sonra cup kek kağıdına sığacak büyüklükte rulo yapıyor ve kaplıyoruz. En son işlem olarak tatlımızı dinlendireceğiz. Yaklaşık bir saat geçtikten sonra tatlımızı servis tabaklarına alabiliriz.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir