Oktay usta patlıcanlı kebap tarifi

Patlıcan kebabı tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
1 kg koyun eti
3 çorba kaşığı margarin
2 çorba kaşığı sadeyağ
4 adet küçük boy patlıcan
2 adet büyük boy soğan
2 adet orta boy domates
1 kahve kaşığı karabiber

Oktay usta patlıcanlı kebap tarifi

Patlıcanları uzunluğuna dörde bölüyor, sonra ikişer parmak eninde küçük parçalara doğruyor ve bol tuzlu suya atıyoruz. Yarım saat sonra patlıcanları sudan çıkartıyor, sıkıyor ve bir tarafa bırakıyoruz.

Bir tavaya ölçülere göre margarin ile sadeyağ koyup kızdırıyor, patlıcanları hafif pembeleşinceye kadar kızartıyoruz. Delikli kepçe ile alarak tabağa koyup bir tarafa bırakıyoruz. Bu tavaya iki seferde kuşbaşı etleri koyarak kuvvetli ateşte etler pembeleşinceye kadar 3-4 dakika kavuruyoruz. Kavrulan etleri delikli kepçe ile alarak bir tencereye koyuyoruz. Boşalan bu tavaya yarımay şeklinde doğranmış soğanları atıyor ve pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Sonra bunun üzerine kabuklarını soyarak, çekirdekleri çıkarmış ve kıyılmış domatesleri döküyor ve soğanlarla birlikte 1-2 dakika karıştırmak suretiyle pişirerek et konulan tencereye boşaltıyoruz.

Aynı zamanda bu tencereye karabiber, tuz ve 2-3 sefer de sıcak su ilave ederek tencerenin kapağını kapatıyor ve 30-35 dakika boyunca pişiriyoruz. Etler yumuşayınca, kızartıp bir tarafa konulan patlıcanları tencereye boşaltıyoruz. Yarım saat daha pişiriyoruz. Etler iyice yumuşayınca tencereyi ateşten indirerek yemeğimizi tabaklara alarak servis yapıyoruz.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir