Oktay usta ravioli tarifi

Ravioli tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
1/2 pişmiş tavuk
1 adet yumurta
1 adet soğan
2 bardak un
4 çorba kaşığı yağ
1/2 su bardağı kaşar
1 bardak süt
4 dilim islenmiş dil
3 fiske çekilmiş hindistan cevizi
1 demet maydanoz
Bir miktar karabiber
Yeterli miktarda tuz

Oktay usta ravioli tarifi

Yarım ay şeklinde doğradığımız soğanları, yağın yarısı ile öldürüyoruz. Tavuk eti ve dili parçalara ayırıyor ve bir kaşık unla birlikte soğana katıyoruz. Tuz, karabiber ve Hindistan cevizi serpiyoruz. Bir iki taşım kaynatıp ateşten alıyoruz. Maydanozları dallarıyla atıp, hepsini et makinesinde çekiyoruz.

Hamur açıyoruz. Hazırlanan içi daire şeklinde yufkanın yarısına ikişer parmak aralıkla ve düzgün sıralar halinde koyuyoruz. İçlerin aralarını hafifçe ıslatıyor, yufkanın diğer boş yarısı üzerine kapatıyor, elimizin yan tarafı ile sıra araları bastırıyor ve iki hamuru birbirine yapıştırıyoruz.

Bir ruletle içli hamurdan dört köşe parçalar kesiyoruz. Bir kaba 6 bardak su ve tuz atıp ateş koyuyoruz. Su kaynayınca hamurları içine atıyor, 10-15 dakika boyunca haşlıyoruz. Hepsini haşladıktan sonra üzerlerine 2-3 bardak soğuk su döküp süzüyoruz. Bir kapta kalan yağı da eritiyor, ateşten alıp raviolileri içine atıyoruz.

Peynirin 1/3 ile tuz ve karabiber de atıyoruz. Birkaç kere karıştırıyor, kalan peyniri serpiyor ve üzerini hafifçe kızartıyoruz. 3-4 kepçe domates salçasını sıcak sıcak üzerine gezdirdiğimizde artık böreğimiz hazır. Servis yapabiliriz.

Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir