Oktay usta rosto köfte tarifi

Rosto köfte tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
750 gram kıyma
1,5 dilim ekmek içi
2 adet orta boy soğan
3 adet yumurta
2 kahve fincanı karabiber
1/2 çorba kaşığı tuz
1 adet üzeri için yumurta
İlave malzemeler:
3 hazırlop yumurta
1/2 kahve fincanı iç bezelye
1 adet haşlanmış havuç
1/2 kahve fincanı iç bezelye
1 adet haşlanmış havuç
1/2 kahve fincanı domates salçası
3/4 bardak su

Oktay usta rosto köfte tarifi

Öncelikle kıymayı ıslatıp suyunu sıkıyoruz ve ufalttığımız iç ekmek, rendelenmiş soğan, yumurta, karabiber ve tuz ekleyerek on dakika kadar yoğuruyoruz. Sonra kıymayı zeytinyağladığımız tepsiye alarak, elimizle bir güzel yayıyoruz.

Kıymanın ortasına on dakika kadar haşlanmış üç yumurtayı ikiye ayırarak toplam altı dilim halinde düzgünce diziyoruz. Bunların etrafına da haşladıktan sonra küçük parçalar halinde kestiğimiz havuç ve konserve iç bezelye yerleştirip süslüyoruz. Daha sonra elimizle kıymanın bir ucunu enine ve yumurtaların üzerine doğru kapatıyoruz ve kıymayı rulo halinde sarıyoruz.

Bir tepsiye sadeyağ koyarak eritiyoruz ve rulo halindeki kıymayı ters çevirerek ekli tarafı aşağıda kalmak suretiyle tepsiye koyuyoruz. Üzerine önceden çalkaladığımız bir yumurtayı sürüyor ve tepsiyi orta hararetteki fırına koyarak yarım saat boyunca pişiriyoruz. Tepsiyi fırından alıp soğutuyoruz. Pişen kıymaları soğuyunca bir tarafa bırakıyoruz. Tepsideki yağı bir kenera koyduktan sonra bunun içine domates salçası ve ılık su katarak bir taşım kaynatıyoruz. Salça haline getirdikten sonra üzerine döküyor ve yemek hafifçe ıslandıktan sonra tabağa alıyoruz. Üzerine salçasını dökerek servis yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir