Oktay usta samsa tatlısı tarifi

Samsa tatlısı tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
2 paket milföy hamuru
1 yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı tarçın
1 su bardağı dövülmüş ceviz

Şerbeti için gerekli malzemeler
4,5 su bardağı şeker
4 su bardağı su
1/4 limon suyu

Oktay usta samsa tatlısı tarifi

Sitemiz sizlerle birlikte büyümeye devam ediyor. Hergün yeni katılan tarifler ile internette aradığınız tatlı tariflerinin hepsini sitemizde bulabilirsiniz. Geniş bir veritabanı oluşturarak tüm tatlı tarifi ihtiyaçlarınızı karşılamayı hedefliyoruz. İsterseniz şimdi şerbetli tatlılar kategorisinde bulunan samsa tatlısı yapılışını Oktay ustanın anlatımı ile okuyalım.

Öncelikli olarak tatlımızın içini hazırlamaya başlayarak tatlımızı yapalım. İlk olarak bir miktar cevize tarçın ilave ediyor ve karıştırıyoruz. Böylelikle tatlımızın içini hazırlamış oluruz. Milföy hamurlarının her katını oklava yardımı ile ince hale getirdikten sonra üstüne hazırladığımız içi serpişitiriyoruz. Daha sonra ise hamurumuzu rulo halinde sararak üç eşit parçaya bölüyoruz.

Şimdi hazıraldığımız içli hamuru önceden hafifçe yağladığımız tepsiye diziyor ve üzerlerine yumurta sarısı sürerek bir süre orta ateşte pişiriyoruz. Tatlımız pişedursun, bizde bu arada tatlı şerbetini hazırlayalım. Bir tencereye yukarıda verilen ölçülere göre su ekliyor ve şeker ilave ettikten sonra kaynatmaya başlıyoruz. Şerbetin kaynamasında yakın bir zamanda limon suyu da ekleyerek şerbetimizi hazırlamış oluyoruz.

Tatlımız neredeyse hazır. Tatlı hamurumuz soğuduktan sonra soğuk şerbeti üzerine dökerek tatlımızı servis tabaklarına alabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir