Oktay usta saray böreği tarifi

Saray böreği tarifi – resimli anlatım ]

Gerekli malzemeler listesi
Hamuru için gerekli malzemeler:
7 kahve fincanı un
17 çorba kaşığı margarin
3/4 su bardağı su
2 kahve fincanı zeytinyağı

Üzeri için gerekli malzemeler:
1 yumurtanın sarısı

İçi için gerekli malzemeler:
1 adet haşlanmış tavuk budu
3/4 kahve fincanı un
1 bardak süt
1,5 kaşık margarin
1 adet yumurta sarısı
Yeterli miktarda karabiber
Bir miktar tuz

Oktay usta saray böreği tarifi

Tavuk budunu et makinesinden bir kez çekiyoruz. Bir kuşanede margarini hafifçe kızdırıyor ve unu azar azar serperken yağı çabuk çabuk karıştırıyor, birbirine iyice yediriyoruz. Un sararıncaya kadar kavuruyoruz. Yağlı una kaynamış sütü azar azar katıyor ve karıştırmaya devam ediyoruz. Karışım muhallebi kıvamına geldiğinde tavuk etini atıyor, tuz-karabiber serpiyor, bir iki kez karıştırıyor ve ateşten alıyoruz. Yumurta sarısını da karıştırdıktan sonra soğumaya bırakıyoruz.

Hamur tahtasına elenmiş unu ortası çukur olacak şekilde döküyoruz. Çukura sırasıyla su, tuz ve iki kaşık kadar az yumuşatılmış margarin boşaltıyoruz. Bu karışımı bir hamur elde edene kadar yoğuruyor ve hamuru yuvarlak, uzun bir hale getiriyoruz. Eşit büyüklükte on parçaya bölerek, yassılaştırıyoruz. İçinde iki fincan zeytinyağı bulunan kapta alt üst ederek yarım saat kadar bekletiyoruz. Hamur tahtasını zeytinyağına buluyor ve açıyoruz. 1,5 kaşık margarini tahta kaşıkla döverek yumuşatıyor ve açılmış hamura taksim edip sıvıyoruz. Sonra hamurların sağ ucunu ortaya kadar büküyoruz. Sol kanadı bunun üstüne kapıyoruz. Bu suretle hamuru üçe katlamış oluyoruz. Uzunca bir biçim alan hamuru, tekrar aynı şekilde üçe katlıyoruz. Böylece dokuz katlı olan hamur parçalarını tekrar zeytinyağına atıyor ve soğukça bir yerde hafifçe katılaşıncaya kadar dinlendiriyoruz.

Hamur tahtasının üstünü yağladıktan sonra bu hamurları yemek tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Yukarıda tarif edildiği gibi sadece üçe katlıyor ve zeytinyağında bir saat dinlendiriyoruz. Hamur tahtasını tekrar yağlıyor ve hamurun herbiri 1,5 santim çapınca oluncaya kadar açıyoruz. Bunların ortasına hazırladığımız tavuk içlerini koyuyor ve bohça biçiminde kapıyoruz. Hafifçe yağladığımız tepsiye aralıklı bir şekilde diziyoruz. Bir yumurta sarısını hafifçe çırpıyor ve böreğin üzerine sürüyoruz. Orta ısıdaki fırında nar gibi kızarıncaya kadar yarım saat pişiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir