Oktay usta sarıyer böreği tarifi

Sarıyer böreği tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
1/2 kg un
3 adet yumurta
250 gr beyaz peynir
9 çorba kaşığı margarin
5 dal maydanoz
5 dal dereotu
5 çorba kaşığı zeytinyağı
1/2 bardak açmak için un
Bir tutam tuz

Oktay usta sarıyer böreği tarifi

Yağın 8 çorba kaşığını bir çorba tabağında su buharında veya hafif ateşte eritiyoruz. Soğuduktan sonra buzdolabında donduruyoruz. Fazla donmadan beyaz bir renk alıncaya kadar karıştırıyoruz. Elenmiş unu, ortası çukur olacak şekilde hamur tahtasına döküyoruz. 2 kahve kaşığı tuz atıyor ve iki yumurtayı çukura kırıyoruz. Yarım bardaktan biraz fazla ılık su ile yoğurarak hamur yapıyoruz. Özleştirdikten sonra 5 cm çapında bir silindir meydana getiriyor ve 15 eşit paçaya bölüyoruz. Parçaların kesilen yerlerine un serpiyoruz ve her birini 3-4 mm incelikte açıyoruz.

Hamurları yağlıyor ve bohçalıyoruz. Boha katlarını da yağlıyoruz. Bir tepsiye un serpip bohçaları koyuyor, üzerlerine de yaş bez örterek buz dolabında dinlendiriyoruz. Birkaç kez elimizle hamurlara bastırıyoruz. Buzdolabına aldığımız hamuru 1-2 mm kalınlığında ve dikdörtgen şekilde açıyoruz. Sonra elimizle ilk önce orta kısımlardan, sonra yanlardan çekerek kağıt inceliğine getiriyoruz ve üzerine yağ serpiyoruz.

Bir yumurta akı, kıyılmış dereotu ve maydanoz karıştırdığımız peyniri dar kenarlara uzatarak koyuyor, yan kenarlarıda uçuca peynirin üzerine kapatıyoruz. 3 parmak eninde ve yastık şeklinde sarıyoruz. Bir tepsiyi yağıyor ve börekleri içine diziyoruz. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp orta dereceli fırında 20 dakika boyunca pişiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir