Oktay usta tel kadayıf tarifi

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere tatlı tariflerinden Tel Kadayıf Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Ebru Hanım’a teşekkür ederiz.Tel Kadayıf Tarifi.Margarini oda ısısında yumuşatın. Pekmezle margarini karıştırıp kadayıfı yapacağınız tepsinin dibine yayın. Tepsinin her tarafını pekmeze bulayın. Kadayıfları elinizle kopartarak ufalayın. Kadayıfın tamamını tepsiye yayın. Üzerini elinizle bastırarak düzleştirin. Ya da başka bir tepsiyi üzerine koyup bastırarak kadayıfı düzleştirebilirsiniz.

tel kadayıf tarifi Tel Kadayıf Tarifi
tel-kadayıf-tarifi

Kadayıfı önceden ısıtılmış 150 derecelik fırında pişirin. Kadayıf pişerken tencereye su ve şekeri koyup kaynatın. Üzerine yarım limon suyunu da üzerine ekleyip koyu kıvam alana kadar kaynatın. Fırından çıkan kadayıfın üzerine soğuk şerbeti dökün. Üzerine kırılmış fındıkları da serpip dilimleyin. Tatlı soğuyunca servis edebilirsiniz. Tel kadayıfı hazır. Afiyet olsun

1 kilo tel kadayıf
2 su bardağı kırılmış fındık
3 yemek kaşığı margarin
2-3 yemek kaşığı pekmez
Şerbeti için:
5 su bardağı su
5 su bardağı şeker
Yarım limon suyu

Oktay Usta Tatlı Tarifleri olarak sizlere tatlı tariflerinden Tel Kadayıf Tarifini anlatacağız. Tarifi bize gönderen Ebru Hanım’a teşekkür ederiz.

Tel Kadayıf Tarifi
Margarini oda ısısında yumuşatın. Pekmezle margarini karıştırıp kadayıfı yapacağınız tepsinin dibine yayın. Tepsinin her tarafını pekmeze bulayın. Kadayıfları elinizle kopartarak ufalayın. Kadayıfın tamamını tepsiye yayın. Üzerini elinizle bastırarak düzleştirin. Ya da başka bir tepsiyi üzerine koyup bastırarak kadayıfı düzleştirebilirsiniz.

tel kadayıf tarifi Tel Kadayıf Tarifi
tel-kadayıf-tarifi

Kadayıfı önceden ısıtılmış 150 derecelik fırında pişirin. Kadayıf pişerken tencereye su ve şekeri koyup kaynatın. Üzerine yarım limon suyunu da üzerine ekleyip koyu kıvam alana kadar kaynatın. Fırından çıkan kadayıfın üzerine soğuk şerbeti dökün. Üzerine kırılmış fındıkları da serpip dilimleyin. Tatlı soğuyunca servis edebilirsiniz. Tel kadayıfı hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir