Oktay usta terbiyeli kereviz tarifi

Terbiyeli kereviz tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
2 kg kereviz kökü
150 gr kuzu eti
2 adet küçük boy soğan
3 çorba kaşığı sadeyağ
3 çorba kaşığı margarin
2 bardak etsuyu
1 tatlı kaşığı tuz
1 kahve fincanı karabiber

Terbiyesi için gerekli malzemeler:
2 adet yumurta
1/2 limon suyu
1/2 bardak kerevizin piştiği su

Oktay usta terbiyeli kereviz tarifi

Bir tencereye yukarıdaki ölçülere göre sadeyağ, küçük küçük doğranmış soğan, kuzu veya koyun eti, tuz ve karabiber koyuyor, kapağını kapadıktan sonra arada bir karıştırarak 25 dakika boyunca pişirip bir kenera alıyoruz.

Öte yandan kerevizlerin kabuklarını derin olarak kesiyor, ortada ikiye bölüyor ve yarım parmak kalınlığında ay şeklinde doğradıktan sonra içi su dolu bir kaba atıyoruz.

Sonra süzerek bir tencereye alıyor ve bu tencereye margarin, su veya et suyu ilave ederek tencerenin kapağını kapıyoruz. 15 dakika pişirdikten sonra tencereyi ocaktan alıyoruz. Kerevizler ılıyınca, soğanlı kuşbaşı etleri kuşanenin ortasına huni şeklinde koyuyor, etrafına kerevizleri döşedikten sonra etlerin üzerini de kerevizlerle örtüyoruz. Bunlara tuz, artan su veya et suyu katarak tencenin kapağını kapatıyor ve kerevizler yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz.

Sonra kuşaneyi ateşten indiriyor, içindeki suyu bir kaseye süzerek alıyoruz. Kuşanenin üzerine bir tabak kapatarak alt üst ediyor ve yemek tabağına alıyoruz. Başka bir kuşaneye yumurta ve limon suyunu koyduktan sonra 5-6 defa çatal yardımı ile döğüyor ve kuşaneyi hafif ateşe oturtarak yeniden yumurtaları dövüyoruz. Kaseye aldığımız kereviz suyunu da azar azar akıtarak yumurtalara yediriyoruz. Biraz koyulaşınca 3-4 dakika daha pişiriyor ve bu terbiyeyi tabaktaki kerevizlerin üzerine dökerek servis yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir