Oktay usta torpil pasta

torpil pasta

Gerekli malzemeler listesi

1 paket margarin
1/2 su bardağı süt
1 su bardağı pudra şekeri
2 adet yumurta
1 paket kabartma tozu
5 su bardağı un

Muhallebisi için gerekli malzemeler:
4 su bardağı süt
2 çay bardağı şeker
2 çay bardağı un
1 adet yumurta
2 tatlı kaşığı margarin
1 paket vanilya
16 tane kâğıt külah

Oktay usta torpil pasta

İlk olarak bir karıştırma kabı ediniyor ve içerisine margarin, süt, şeker ve yumurta ekleyerek karıştırmaya başlıyoruz. Ardından kabartma tozu ile yaklaşık beş su bardağı unu yavaş yavaş eklemeye başlıyoruz. Hamurumuz yeteri kıvama ulaştığında, üç beze açarak bir parmak kalınlığında şeritler kesiyoruz. Şeritlerimizi külah yaptığımız kağıtlara baştan aşağı sarıyor, hafif yağladığımız tepsiye bunları dizdikten sonra yüz yetmiş derece ısıda pembeleşinceye kadar pişiriyoruz.

Bu arada biz de muhallebimizi yapalım. Ocağa koyduğumuz tencereye süt, yumurta, şeker ve un alıyor ve karıştırmaya başlıyoruz. Bu işleme muhallebimiz kıvama gelip pişene kadar devam ediyoruz. Son olarak muhallebimiz pişince bir kaşık margarin ile bir paket vanilya ilave edip üç-dört dakika çırpıyoruz.

Ardından külahların biraz ılımasını bekliyor, bu süre geçtikten sonra kalıpları çıkartarak, külahların içerisine muhallebi dolduruyoruz. Fındık parçalarına batırdıktan sonra muhallebimiz donana kadar dik bir şekilde tatlımlızı bekletiyoruz. Donunca üzerine pudra şekeri serperek sevis yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir