Oktay usta un helvası tarifi

Un helvası tarifi – resimli ]

Gerekli malzemeler listesi
2 su bardağı un
1.5 su bardağı toz şeker
250 gram tereyağı
1 paket vanilya
2.5 su bardağı süt

Oktay usta un helvası tarifi

Bu yazımızda Oktay ustanın anlatımı ile un helvası nasıl yapılır? onu öğreneceğiz. Basit bir tatlı olan un helvası, kıvamı iyi tutturulduğunda sofraların vazgeçilmezlerinden olabiliyor. Umarım sizde helvanın kıvamını tutturur ve afiyetle yiyebilirsiniz. Lafı uzatmadan tatlımızı yapmaya başlayalım.

Öncelikle un ve tereyağını tencereye atıyoruz ve ateşimizin altını kısarak yaklaşık bir saat boyunca kavuruyoruz. Unun rengi hafif değiştiğinde ise iki buçuk su bardağı süt ilave ederek bir süre daha karıştırıyoruz. Ardından başka bir kap alarak vanilyayı boşaltıp süt ilave ederek karıştırıyoruz. Son olarak toz şekeri de ekledikten sonra şekerimiz eriyene kadar karıştırmaya devam ediyoruz.

İlk başta kavurduğumuz un ve tereyağı karışımına, son hazırladığımız harcı ilave ederek unumuz sütünü çekene kadar karıştırıyoruz. Tatlımız bu işlem sırasında katı hale gelecektir. Katı kıvamı tutturduğumuz zaman ateşten aldığımız helvayı iki üç dakika dinlendirdikten sonra dilediğimiz şekli vererek servis tabaklarına alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir