Tavuk Göğsü Tarifi

Bu tarifimizde sizlere gerçek tavuk göğsü tarifini anlatacağız. Tavuk göğsü tatlısının genelde yalancı olanı tercih edilse de bizce siz orijinal tavuk göğsü ile yapın. Böylelikle hem fazla kaloriden uzak kalmış olacaksınız hem de orijinal lezzetiyle birlikte daha sağlıklı bir tavuk göğsü yemiş olacaksınız. Tavuk göğsünü yapacağınız günün önceki günü tavuk göğsünü haşlarsanız, yaptığınız gün daha az yorulmuş olursunuz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise tavuk göğsünün taze olması. Buzluktan çıkarttığınız tavuk göğsünü kullanmayın ve taze tavuk göğsü bulun.

Tavuk göğsü tatlısı malzemeleri
250 gram taze tavuk göğsü
1 litre süt (tam yağlı)
1 paket vanilya
2 yemek kaşığı patates ya da buğday nişastası
1 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı pirinç unu
1.5 su bardağı toz şeker
Tavuk göğsü tatlısı yapılışı
Gerçek tavuk göğsü yaparken kıvamını ve tadını iyi ayarlamak için tavuk göğsünü de iyi ayarlamak gerekiyor. Başta da belirttiğimiz gibi taze tavuk göğsünü mümkünse bir gece öncesinden haşlayın. Ardından haşladığınız tavuk göğsünü bir kabın içerisine didin (soyar şekilde parçalara ayırın). Tavuk göğsünü iyi haşladıysanız rahatlıkla didilecektir. Didilmiş tavuk göğsünü bir süzgece alıp soğuk su altına tutun ve yine soğuk su dolu bir kabın içerisinde alıp bu şekilde 15 dakika bekletin. Suyunu değiştirerek bu işlemi 3-4 kez uygulayın. Bu hem tavuğun ayrışmasını hem de tavuk tadının kaybolmasını sağlayacaktır ki bu da tavuk göğsü tatlısının lezzetli olması demektir. Eğer bu işlemi aynı gün değil de bir gün önceden yapıyorsanız son olarak tavuk göğüslerini soğuk su dolu bir kaba koyun ve sabah kadar buzdolabında bekletin. Ertesi tekrar sudan geçirip suyunu süzerek tatlıda kullanmak üzere bir kenara ayırın.

tavuk göğsü oktay usta
tavuk göğsü oktay usta

Tavuk göğsü için sütü tencereye alın. Küçük bir kaba pirinç ununu, unu ve nişastayı ekleyip üzerine çok az su ekleyerek, pürüzsüz bir boza kıvamı alana kadar kaşık yardımıyla çırpın. Tencereyi ocağa alıp altını yakın ve hazırladığımız karışımı da süte ekleyelim. Karışımda gözden kaçan topaklanmalar varsa bunları da çırparak pürüzsüz hale getirin. Koyu olmayan muhallebi kıvamını alana kadar tel çırpıcı ile sürekli çırpın. Hafif muhallebi kıvamı aldığında ocağın altını kapatın (akışkan bir kıvamı olmalı, çok koyu olmamalı).

tavuk göğsü
tavuk göğsü

Didiklenmiş ve parçalanmış tavuk göğsünü bir kaba alın ve üzerine 1-2 kepçe sütlü akışkan karışımdan ekleyin. Kaşık yardımıyla tavukları eze eze karıştırın. Böylelikle hem tavukların ısısını dengelenmiş olacağız hem de muhallebi ile bütünleşmesini sağlayacağız. Püre halini alan karışımı tenceredeki akışkan karışıma ekleyin. Ocağın altını açıp tel çırpıcı ile karıştırmaya devam edin. Karıştırırken bir yandan da toz şeker ve vanilyayı da ekleyin. Bu aşamada hızlı karıştırmaya ve ara vermemeye özen gösterin. Sakızlı gibi bir kıvam elde edince ocağın altını kapatın. Tatlınızı koyacağınız kapları ya da borcamı ıslatıp içerisine karışımdan dökün. Hazırladığınız tavuk göğsü tatlısını oda sıcaklığında 1 saat bekletip buzdolabına alın. Buzdolabında da 4 saat bekletip üzerini tarçın ile süsleyerek servis yapabilirsiniz. Tavuk göğsü tatlısını yapanlardan yorumlarını bekliyoruz.

tavuk göğsü tarifi
tavuk göğsü tarifi

Tavuk göğsü tatlısı püf noktaları
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tavuk göğsü tatlısı için en önemli noktalardan birisi tavuk göğsünün taze olması. Taze tavuk göğsünü hiç buzluğa koymadan hemen haşlayın. Haşladıktan sonra hemen soğuk suya alın. Sıcak soğuk etkisinden dolayı liflerine ayrılması kolay olacaktır. Devamlı soğuk suyunu değiştirerek de tavuk tadının gitmesini sağlarsınız. Sütlü karışıma tavuk göğsünü ekledikten sonra karıştırırken sürekli ve sertçe vurarak karıştırmak gerekiyor. Böylelikle karışım iyice birbirine kenetlenecek ve koyu bir karışım elde edeceğiz.

Tavuk göğsü tarifimizi sesli olarak dinlemek isterseniz aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz. Sadece sesli anlatım için yapılmış olup, içerisinde video bulunmamaktadır.

sütlü tatlı tarifleri tavuk göğsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir