Tiramisu Tarifi

Bugün sizlere bir İtalyan tatlısı olan Tiramisu Tarifi‘ni anlatacağız. Tiramisunun kelime anlamı İtalyanca’da ‘Beni uçur’ demek. Birebir çevirince pek anlamlı olmasa da, bu tatlının verdiği mutluluk ve enerjiden dolayı bu anlamı alması açısından mantıklı geliyor. Tiramisu orijinalinde mascarpone peyniri ile yapılır ki biz de bu tarifimizde orijinal tarifi vereceğiz. Ülkemizde de sık yapılmaya başlanan bir tatlı olan Tiramisuyu biz genelde hazır pastabanlar ve krema ile yapıyoruz. Biz sizlere mascarpone peyniri ile kedi dili bisküvi ile yapılanını anlatacağız. İlerleyen günlerden daha pratik olan pastabanlı tarifi de ekleriz. Tiramisu için bizim verdiğimiz malzemeleri ve yapılış şeklini birebir uygulayın, sonrasında bu nefis lezzetin tadına varın. Şimdiden afiyet olsun, yorumlarınızı bekliyoruz.

Not olarak geçelim, mascarpone peyniri inek sütünden yapılan yumuşak bir krem peynir çeşididir. Tarifteki malzemeler ile 4 kişilik Tiramisu hazırlayabilirsiniz. Daha çok kişiye sunum yapacaksanız duruma göre malzemeleri artırabilirsiniz.

Tiramisu malzemeleri
225 gram mascarpone peyniri
25 gram elenmiş pudra şekeri (yaklaşık çeyrek su bardağı)
150 ml sert olacak şekilde hazırlanmış kahve (kullanırken soğuk olacak, yaklaşık 1 su bardağının 2/3’ü kadar)
300 ml çırpılmış krema (1 su bardağı + çeyrek su bardağı)
45 ml kahve likörü (3 yemek kaşığı) – Kullanmayabilirsiniz ama tam orijinal yapmak istiyorsanız tedarik edin
115 gram kedi dili bisküvi
50 gram rendelenmiş bitter ya da sütlü çikolata
Üzerine serpmek için kakao
Tiramisu Tarifinin Yapılışı
Tiramisu yapacağınız kalıbı (tercihen 900 gramlık kek kalıbı) streç filmle kaplayın. Streç filmin üzerini hafif yağlayın. Geniş bir kaba pudra şekeri ile mascarpone peynirini alın ve mikser yardımıyla çırpın. Soğutulmuş kahveden 2 yemek kaşığı alın ve bu karışıma ekleyerek çırpmaya devam edin.

Ayrı bir kaba kremayı ve likörün 1 yemek kaşığı kadarını alın. Yine mikserle üzerinde tepecikler oluşana kadar çırpın. Hazırladığınız kahveli karışımdan 1 yemek kaşığı kadarını ilk hazırladığınız peynirli karışıma ekleyerek, karıştırın. Kalan likörlü karışımı ekleyip, karışımın yarısını aşağıdaki fotoğraftaki gibi kalıba dökün ve üzerini düzeltin.

tiramisu yapımı
tiramisu yapımı

İlk bölümde kahveden 2 yemek kaşığı almıştık, likörden de 1 yemek kaşığı. Kalan kahve ve likörü geniş bir kaba alın ve karıştırın. Kabın geniş olmasının sebebi kedi dili bisküvilerin içine girebilmesi içindir. Kedi dili bisküvileri bu karışıma batırın ve kek kalıbındaki peynirli karışımın üzerine dizin (üstteki ve alttaki fotoğraflara bakabilirsiniz).

tiramisu yapılışı
tiramisu yapılışı

Kedi dili bisküvileri dizdikten sonra kalan peynirli karışımı da yukarıdaki fotoğraftaki gibi bisküvilerin üzerine döküp üzerini düzeltin.

tiramisu
tiramisu

Kalan bisküvileri de aynı şekilde kahve-likör karışıma bulayıp en üste dizin. Kalıbın üzerini streç filme kaplayarak buzdolabında en az 4 saat bekletin. Servis yapacağınız zaman geniş bir kaba ters çevirin.

tiramisu tarifi
tiramisu tarifi

Porsiyonların üzerine fotoğraflardaki gibi rendelenmiş çikolata ya da kakao (her ikisi birlikte de olabilir) serpiştirerek servis yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

tatlı tarifleri tiramisu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir