YEMEKLERİN BOZULMADAN SAKLANMASI

YEMEKLERİN bir de pişirildikten sonra bozulmadan saklanabilmesi meselesi vardır. Gerçekten, pişirilme sırasındaki emek ve maharetin yanında, bu da önemlidir.
BUZDOLABI olan evlerde yemek saklama işi kolaydır. Nihayet pişen yemeği biraz dışarda soğumaya bıraktıktan sonra dolaba koymak yeterlidir. Her evde buzdolabı bulunmamakta ve ev kadınları bu yüzden büyük
bir problemle karşı karşıya bulunmaktadırlar. Hele yaz günlerinde, yiyeceklerin bozulmadan saklanması daha da zordur.
FAKAT yemeğin bozulmadan saklanması ancak kısa süre için düşünülmelidir. Bunun için yemekleri ev halkının bir günde yiyebileceği kadar yapmak doğru olur. O zaman yemeği tercihen akşamları yapmalı ve akşam yemeğinden sonra kalan kısmı, ertesi gün de yenilebilir halde tutabilmek için, tencere, içine su konmuş bir kaba konur, mutfağın pencereleri de acık tutulmak suretiyle bırakılır. Sabahleyin yemeği yeniden kaynattığımız takdirde o gün öğleyin de taze olarak yemek imkanı elde edilmiş olur.
YAZ günlerinde yemeği sabahleyin pişirip akşama da yemek şekli düşünülebilirse de öğle sonrasının sıcağı dikkate alınarak bunu mümkün mertebe uygulamamak, yemeği akşamları yapıp gecenin nisbeten mevcut serinliğinden yararlanarak ertesi güne kalmasını gerçekleştirmek daha doğru olur.

YAĞLARI saklamak için de her gün üzerlerine, yağın tamamı içinde kalacak şekilde soğuk su dökmek yararlıdır. Böylece suyu her gün değiştirilen yağlar bir kaç gün bozulmadan kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir